Żukowo z dużym awansem w rankingu samorządów

"Rzeczpospolita” opublikowała coroczny ranking samorządów.

0

„Rzeczpospolita” opublikowała coroczny ranking samorządów.

W tym roku gmina Żukowo znalazła się na 81 pozycji z 864 miejsc w kategorii „Gminy miejskie i miejsko-wiejskie”. To o 36 miejsc wyżej niż w roku ubiegłym.

Tym samym gmina Żukowo jako jedyna z gmin powiatu kartuskiego zajęła w swojej kategorii miejsce w pierwszej 100.

– Niewątpliwie cieszy nas awans o ponad 30 miejsc, ale zdajemy sobie sprawę, że wciąż dużo pracy przed nami. Choć takie rankingi są ważne, bo doceniają prace samorządów, to największą motywacją do pracy są dla na mieszkańcy i to z myślą o nich realizujemy nasze zadania, bo nam zaufali w wyborach – mówi burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski. 

Zasady Rankingu Samorządów określa niezależna Kapituła, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek. Jej członkowie oceniają samorządy w 4 kategoriach:

– trwałości ekonomicznej

– trwałości środowiskowej

– trwałości społecznej

– jakości zarządzania

Jak podkreślają organizatorzy rankingu:

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego.

Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego.

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu. Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj