Żukowo najbardziej samodzielną gminą w powiecie

Żukowo to najbardziej samodzielna finansowo gmina w powiecie kartuskim.

0
źródło foto: Gmina Żukowo/Facebook

Żukowo to najbardziej samodzielna finansowo gmina w powiecie kartuskim.

– Wysoką samodzielność finansową osiągnęły w 2018 roku 23 gminy i trzy miasta na prawach powiatu. Natomiast w gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów znalazło się osiem gmin, które były uzależnione od dochodów przekazywanych z budżetu państwa – poinformowała Krajowa Rada RIO.

Jak wynika z danych ze sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego, w 2018 r. budżety samorządów mniej więcej w połowie opierały się na dotacjach i subwencji ogólnej przekazywanych z budżetu państwa. Pozostałą część dochodów całkowitych samorządów stanowiły dochody własne. Według Krajowej Rady RIO, są to szczególne rodzaje dochodów, ponieważ świadczą o poziomie samodzielności finansowej samorządu.

W dochodach własnych samorządów największe znaczenie miały dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (41,1 proc.). Istotnym źródłem dochodów własnych były także dochody z podatku od nieruchomości (18,2 proc.), stanowiącego najbardziej efektywny i najważniejszy podatek lokalny. Natomiast niewielkie znaczenie miały dochody ze sprzedaży majątku (3 proc.).

Opierając się na tych danych, przygotowano ranking najbardziej samodzielnych gmin w Polsce. I tak Żukowo stanęło na wysokiej, bo na 708 pozycji z 2478 miejsc. Samodzielność finansowa gminy została oszacowana na 45 procent. Tym samym Żukowo stało się najbardziej samodzielną gminą w powiecie kartuskim. 

Tuż za Żukowem na 1325 miejscu uplasowała się gmina Stężyca z wynikiem 34 procent.  Potem kolejno: Kartuzy na 1480 miejscu (32 proc.), Przodkowo na 1592 miejscu (31 proc.), Sulęczyno na 2090 miejscu (24 proc.), Chmielno na 2149 pozycji (23 proc.), Sierakowice na 2243 oraz Somonino na 2240 miejscu z wynikiem 22 proc.,

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj