Żukowo awansuje o niemal 20 miejsc w rankingu „Wspólnoty”

Awans z miejsca 91 na 73 w kategorii „Miasta inne” zanotowało Żukowo w najnowszej edycji corocznego rankingu czasopisma „Wspólnota”.

0

Awans z miejsca 91 na 73 w kategorii „Miasta inne” zanotowało Żukowo w najnowszej edycji corocznego rankingu czasopisma „Wspólnota”.

Do awansu przyczynił się wzrost dochodu „per capita” Żukowa z 3739,39zł do 4093,17zł. Biorąc pod uwagę sklasyfikowane w tej kategorii miasta woj. pomorskiego, lepszy wynik od Żukowa uzyskało tylko 5 miast nadmorskich (Krynica Morska, Jastarnia, Łeba, Hel, Władysławowo).

– To wynik konsekwentnych działań zachęcających do założenia i budowy firm w gminie Żukowo, a także wyraz aktywności naszych mieszkańców – mówi burmistrz gminy Żukowo, Wojciech Kankowski. – Dzięki temu możemy realizować dodatkowe zadania inwestycyjne, choćby w obszarze oświaty ogromnie niedofinansowanej w subwencji z budżetu państwa, do której z budżetu gminy musimy dołożyć 25 mln złotych w tym roku. Możemy też wspierać projekty proekologiczne i prospołeczne.

Jak powstaje ranking? Jego autorzy dochody każdego samorządu dzielą przez liczbę ludności.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – podkreślają autorzy rankingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj