Żukowo. 59 osób dostało zastrzyk gotówki

59 osób skorzystało w 2019 roku z gminnego programu dofinansowania kosztów modernizacji źródła energii cieplnej na terenie gminy Żukowo.

0
DCIM100MEDIADJI_0406.JPG

59 osób skorzystało w 2019 roku z gminnego programu dofinansowania kosztów modernizacji źródła energii cieplnej na terenie gminy Żukowo.

To nowy program, który cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że żukowski samorząd kilkukrotnie zwiększał środki przewidziane na jego realizację.

Gmina Żukowo w 2019 roku na pierwszą edycję programu przeznaczyła 177 tys. zł. Wnioski wpływały od mieszkańców z całej gminy, między innymi z Borkowa, Banina, Żukowa, Glincza i Skrzeszewa. Choć pieniądze mają tu duże znaczenie, jeszcze bardziej istotny jest wpływ jaki ma na jakość powietrza modernizacja źródeł energii cieplnej. Dzięki wymianie 59 źródeł ciepła opalanych węglem na system ekologiczny, do powietrza będzie wprowadzanych mniej zanieczyszczeń z ok. 295 ton węgla kamiennego rocznie.

– Rachunek jest prosty. Czyste powietrze = mniej chorób. Dziękuję mieszkańcom za tak aktywny udział w pierwszej edycji naszego Programu – mówi Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. – Pozytywny odzew z państwa strony pokazuje nie tylko troskę o środowisko, ale i motywuje nas do uruchomienia drugiej edycji Programu, do której już teraz serdecznie zapraszam.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami domów jednorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe zarządzające nieruchomością, na której ma być zrealizowana inwestycja. Dofinansowane będą modernizacje źródeł energii cieplnej, polegające na likwidacji kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich:

  • kotłami opalanymi gazem,
  • kotłami opalanymi olejem opałowym,
  • kotłami opalanymi biomasą (drewno kawałkowe, zrębki drzewne, brykiety, pellety),
  • elektrycznymi źródłami ciepła na potrzeby ogrzewania budynków.

Mieszkańcy gminy Żukowo zainteresowani udzieleniem dofinansowania, po ogłoszeniu przez burmistrza w 2020 roku naboru, powinni złożyć kompletny wniosek w Urzędzie Gminy w Żukowie, przy ul. Gdańskiej 52.

Szczegółowe informacje uzyskać można w Referacie Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy w Żukowie – pok. nr 38 oraz na stronie internetowej Urzędu www.bip.zukowo.pl w zakładce „katalog usług” – „ochrona środowiska”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj