Zdalna narada z wojewodą. Głównym tematem było…

W dobie pandemii spotkania zdalne to codzienność dla pomorskich władz samorządowych. Podczas czwartkowej narady online dominował głównie temat obecnej sytuacji gospodarczej wynikającej z obostrzeń nałożonych ze względu na zakażenia COVID - 19.

0
źródło foto: Starostwo Powiatowe w Lęborku

W dobie pandemii spotkania zdalne to codzienność dla pomorskich władz samorządowych. Podczas czwartkowej narady online dominował głównie temat obecnej sytuacji gospodarczej wynikającej z obostrzeń nałożonych ze względu na zakażenia COVID – 19.

W czasie spotkania online wojewoda pomorski – Dariusz Drelich omawiał z władzami samorządowymi temat odmrażania gospodarki oraz przyszłe kwestie oświatowe. Sytuację nakreślił Tomasz Augustyniak – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 – Według stanu na 14 maja br., na terenie województwa pomorskiego odnotowano 492 przypadki potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W ciągu minionej doby liczba ta zwiększyła się o jedną osobę.  Pomorskie wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych regionów, a dynamika zakażeń znacząco spadła. Również w zakresie liczby wykonywanych testów, jesteśmy na drugim miejscu w Polsce, tuż za województwem mazowieckim. W pomorskim wykonano dotąd testy w ilości 1461 na 100 tys. mieszkańców – poinformował Tomasz Augustyniak.

Uczestnicy spotkania omówili również kwestię nadchodzącego sezonu turystycznego. Ich zdaniem może to być czas nowej transmisji wirusa spowodowanej migracją ludności na skutek podróży. 

Samorządowcy skupili się również na kwestii dalszej dyspozycji straży miejskiej, która aktualnie prowadzi patrole u boku funkcjonariuszów policji, realizując zadania profilaktyki przeciwwirusowej. Wojewoda zapowiedział przeanalizowanie sytuacji i rozważenie możliwości powrotu strażników miejskich do wykonywania przypisanych im zadań.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zwrócił uwagę na prawdopodobieństwo drugiej fali zakażeń w okresie jesiennym. Wspomniał, że pomorski rząd przygotował się finansowo na tak kryzysową sytuację. 

Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski, zwrócił się do wojewody o wystąpienie do Marcina Horały, wiceministra w Ministerstwie Infrastruktury o rozstrzygnięcie problemu pojawiającego się w „Tarczy 3”, która z pomocy finansowej wyłącza publiczne przedsiębiorstwa transportowe, podczas gdy pierwotnie pomoc miała objąć wszystkie podmioty prowadzące działalność transportu publicznego świadczące usługi dowozu uczniów do szkół, które poniosły straty na skutek ograniczeń epidemicznych. Sprawa dotyczy powiatu bytowskiego, który jest właścicielem akcji miejscowego PKS oraz powiatu
słupskiego i lęborskiego.

Podczas omawiania kwestii oświatowych pojawiły się kwestie skuteczności kształcenia na odległość, zasad wynagradzania nauczycieli, w tym wypłat nadgodzin, organizacji konsultacji indywidualnych oraz procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

– Kształcenie na odległość odbywa się z pozytywnym skutkiem, pomimo braku wcześniejszego przygotowania nauczycieli do takiego systemu pracy.  Zachęcam do korzystania z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, która wspiera inwencję nauczycieli bazą ponad 6 tys. przygotowanych materiałów edukacyjnych. Systematyczny monitoring postępów edukacyjnych w zdalnym kształceniu potwierdza skuteczność realizacji podstaw programowych – poinformowała Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty.

Kuratorium w tym roku opracowuje harmonogramy wyłącznie do branżowej szkoły II stopnia i szkół dla dorosłych. W tym roku nie będzie rekrutacji uzupełniającej, ale dyrektor szkoły będzie mógł przyjąć ucznia „z odwołania”. Odpowiadając na pytania dotyczące awansu zawodowego, kurator stwierdziła, że skoro nie ma zmian w Karcie Nauczyciela, proces będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach. Pomorska kurator oświaty wspomniała również o przygotowaniach do działań wakacyjnego wypoczynku młodzieży, które odbywają się tradycyjnym trybem, ponieważ nie podjęto do tej pory decyzji wymuszających działania specjalne.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się konferencja z udziałem komendanta wojewódzkiego policji. Dotyczyć będzie kwestii bezpieczeństwa i zagadnień związanych z „bonem turystycznym”, czym zainteresowane są głównie gminy nadmorskie, których budżety w znacznym stopniu zależne są właśnie od ruchu turystycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj