Uwaga, to nie są biedronki! Inwazja harlekinów

Uwaga, to nie są biedronki. Dopilnuj, żeby te owady nie pojawiły się u Ciebie w domu.

0

Uwaga, to nie są biedronki. Dopilnuj, żeby te owady nie pojawiły się u Ciebie w domu.

W ostatnich dniach w powiecie kartuskim i lęborskim zauważono wzmożoną aktywność owadów podobnych do biedronki siedmiokropki. Jednak są to dość wysoce szkodliwe chrząszcze, często zwane harlekinem lub biedronką azjatycką.

Biedronkę azjatycką zauważamy najczęściej w domach, gdzie w okresie jesienno-zimowym szukają ciepłego schronienia. Ten inwazyjny gatunek zagraża rodzimym biedronkom. Szybko się rozmnaża (jego skupiska mogą mieć nawet do tysiąca osobników) i żywi się jajami biedronek.

Harlekin równie niebezpieczny jest dla samych domowników. Biedronka azjatycka przy kontakcie z ludzką bądź zwierzęcą skórą, może pogryźć. Wywołuje też reakcje alergiczne. Ważne jest więc, aby jak najszybciej pozbyć się tego szkodnika z domu. Najlepiej zrobić to poprzez wessanie osobników do odkurzacza i wyrzucenie worka. Biedronka azjatycka bowiem przy rozgnieceniu może wydzielać nieprzyjemną woń i zostawić plamy.

Biedronkę azjatycką można rozpoznać po odmiennym do biedronki siedmiokropki kształcie tułowia i pancerzyka. Ma też więcej kropek (ponad 7).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj