Uwaga! Inwazja latających kleszczy

Kleszcze powoli schodzą z głównego planu. Jesień to idealna pora dla strzyżaków jelenich, nazywanych latającymi kleszczami.

0
źródło: swiatmakrodotcom.files.wordpress.com

Kleszcze powoli schodzą z głównego planu. Jesień to idealna pora dla strzyżaków jelenich.

Strzyżak jeleni to latający owad podobny do kleszcza. Ich aktywność daje się we znaki szczególnie jesienią. Jeżeli jednak pogoda dopisuje, to mogą grasować w lasach nawet do października i listopada.

Strzyżak jeleni często nazywany jest też strzyżakiem sarnim, łowikiem lub jelenią wszą. Jak sama nazwa mówi, owad pasożytuje głównie na sarnach i jeleniach. Jego ofiarą padają również ludzie, którzy nie bez powodu mianowali go „latającym kleszczem”.

Jego ugryzienia mogą być bardzo bolesne. Ten owad to prawdziwy koszmar dla fanów leśnych wędrówek. Strzyżak jeleni potrafi mocno przyczepić się do ciała. Gdy to zrobi, często odpadają mu skrzydła – wtedy ciężko odróżnić go od kleszcza. Strzyżaki lubią latać stadami, więc spotkanie z nimi to nic przyjemnego. Po powrocie z lasu warto sprawdzić głowę, ponieważ ten owad łatwo wplątuje się we włosy.

Czy strzyżak jeleni przenosi choroby?

To najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy teraz sobie zadać. Latające kleszcze poruszają się znacznie szybciej od zwykłych. Jeżeli roznosiłyby choroby z taką samą częstotliwością, byłaby to mieszanka wybuchowa. Na szczęście jednak tak nie jest.

– Strzyżak jeleni żeruje głównie na zwierzętach ale to nie ten sam owad, co wszystkim znany kleszcz. Gryzie, dokucza i przenosi bakterie. Jednak nigdy jeszcze nie słyszałem, żeby latający kleszcz zaraził człowieka jakąś chorobą. Oczywiście nie oznacza to, że możemy je ignorować – mówi Michał Polasik z Nadleśnictwa Cewice.

Strzyżak jeleni nie jest więc tak niebezpieczny dla ludzi jak kleszcz. Bakterie, które przenosi to m.in. Bartonella schoenbuchensis, Anaplasma i Borrelia. Te z kolei mogą prowadzić do chorób skóry albo boleriozy. Jednak, jak zostaliśmy poinformowani, w naszym regionie nie doszło jeszcze do zarażenia poprzez ugryzienie latającego kleszcza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj