Uwaga! Dziś wzmożone kontrole na drogach

Dziś, 14 listopada w całym kraju policjanci prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Możemy spodziewać się wzmożonych kontroli.

0

Dziś, 14 listopada w całym kraju policjanci prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Możemy spodziewać się wzmożonych kontroli.

W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów.

Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Obydwie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków. Co za tym idzie, mniej osób zostało rannych, a co najważniejsze, mniej poniosło śmierć. Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, że znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

– Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego i rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze – wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze – mówi asp.sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj