Wzruszająca historia Konrada. Możesz go uratować!

Zarejestruj się jako dawca szpiku i daj Konradowi szansę na nowe życie.

0

Zarejestruj się jako dawca szpiku i daj Konradowi szansę na nowe życie.

W lęborskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli DKMS oraz lęborskich inicjatorów zaplanowanej jeszcze we wrześniu akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku na terenie Lęborka.

Inicjatorem akcji w Lęborku jest pani Ewa Repp, mama 25-letniego Konrada, który na początku tego roku zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Od potwierdzenia diagnozy w kwietniu br. Konrad przez praktycznie cały czas przebywa w szpitalu. Otrzymał już 3 cykle chemii i zakwalifikowany został do przeszczepu szpiku od osoby niespokrewnionej.

– W marcu 2019 wyjechałem do pracy w Holandii. Po upływie miesiąca zacząłem odczuwać osłabienie, gorsze samopoczucie, zaburzenia widzenia. W Wielki Czwartek udałem się do szpitala. Daleko od domu i rodziny otrzymałem szokującą informację – jestem chory na ostrą białaczkę szpikową. Szybko wróciłem do domu, dzięki czemu Wielkanoc mogłem spędzić z rodziną. Po świętach trafiłem do szpitala w Słupsku, gdzie wciąż jestem – mówi Konrad.

O wsparcie akcji i rejestrowanie się potencjalnych dawców apelowała także mama małej Zosi, która 3 lata temu też zachorowała na białaczkę i miała przeszczep szpiku.

Masz szansę zostać bohaterem

Do udziału w akcji przekonywała również pani Małgorzata, młoda lęborczanka, która jakiś czas temu została dawcą szpiku dla chorego z Hiszpanii. Przybliżyła zebranym, jak przebiegały procedury i samo pobranie szpiku.

– Zabieg jest całkowicie bezbolesny i już 5 dni później pokonałam trasę w Biegu Niepodległości. Dawca szpiku nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą i podróżą do miejsca, w którym szpik jest pobierany. To tak mało dla nas, a tak wiele dla chorej osoby – mówiła pani Małgorzata.

Gdzie można się zgłosić?

Akcja rejestracji przeprowadzona zostanie w sobotę 21 września w 3 punktach: przy Kauflandzie (godz. 9-18), przy DH Kupiec (9-14), na Placu Pokoju (10-16) oraz 22 września przy kościołach: NMP (godz. 11-15), św. Jakuba Ap. (10-14) i Miłosierdzia Bożego (10-15).

W dniu 28 września akcja przeprowadzona będzie również podczas Pożegnania Lata w Łebie (od godz. 15.00).

Podstawowe warunki, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku: wiek 18-55 lat, dobry ogólny stan zdrowa. Rejestrujący się wypełnią formularz, przeprowadzany jest wstępny wywiad lekarski, pobierany jest wymaz z policzka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj