4 października w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Lini uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą uczniów i ich rodziców, którzy w czasach zaboru pruskiego od listopada 1906 roku do kwietnia 1907 roku prowadzili strajk w Lini i innych szkołach dzisiejszej gminy Linia w obronie języka polskiego.
By upamiętnić te wydarzenia Senator Kazimierz Kleina wspólnie z Instytutem Balticum wydał specjalną książeczkę autorstwa Pani prof. Lidii Burzyńskiej-Wentland z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Mówiąca o strajkach publikacja trafiła już w ręce nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej. Docelowo rozpowszechniona zostanie na terenie na terenie całej gminy.
– Po wielu latach gromadzenia przeze mnie materiałów udało się to wszystko sfinalizować. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 70-tych, kiedy to miałem okazję spotkać się z uczestnikami tamtych pamiętnych strajków – wspomina Kazimierz Kleina, inicjator całej akcji.
Pomysł Senatora RP uzyskał poparcie Bogusławy Engelbrecht, wójt gminy Linia oraz Barbary Klebby, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lini. Z okazji uroczystości nauczyciele i uczniowie szkoły przygotowali wzruszającą akademię na cześć strajkujących bohaterów z lat 1906-1907.
