Uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci

Coroczne wspomnienie pamięci ofiar Marszu Śmierci odbyło się w miejscowościach Gęś i Krępa Kaszubska.

0

Coroczne wspomnienie pamięci ofiar Marszu Śmierci odbyło się w miejscowościach Gęś i Krępa Kaszubska.

Uroczystości upamiętniające Marsz Śmierci więźniów KL Stutthof tradycyjnie odbywają się w ostatnią niedzielę września w miejscowościach Gęś (gm. Wicko) i Krępa Kaszubska (gm. Nowa Wieś Lęborska).

W tym roku montaż słowny zawierający fragmenty pamiętników byłych więźniów obozu, poezję patriotyczną o tematyce II wojny światowej i fragmenty historii obozu ewakuacyjnego w Gęsi zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wicku.

Uroczystości w Krępie Kaszubskiej odbyły się przy udziale kompanii honorowej 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego. Odbyła się msza św., wysłuchano apelu poległych i salwy honorowej. Montaż słowno-muzyczny wykonali uczniowie Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu. Nie obyło się też bez koncertu Wokalnego Zespołu Wojskowego „Wiarusy”.

Za zasługi w związku z upamiętnianiem pamięci ofiar Marszu Śmierci, Ryszard Wittke, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska otrzymał pamiątkowe wyróżnienie nadane przez Muzeum Stutthof.


Uroczystości w Gęsi i Krępie upamiętniają wydarzenia z 1945r., kiedy z obozu KL Stutthof pędzono w katorżniczym marszu prawie 11 tys. więźniów. Uformowani w 9 kolumn w ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km, do ośmiu obozów ewakuacyjnych w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. W warunkach ostrej zimy z 20-stopniowymi mrozami, życie straciło ok. 4 tys. osób. Pozostali zostali zamordowani przez eskortę, lub też zbiegli podczas postojów, korzystając z pomocy mieszkających w okolicy Kaszubów.

Po wojnie na całej trasie Marszu Śmierci przeprowadzono prace ekshumacyjne w celu przeniesienia rozsianych po całym Pomorzu ciał do zbiorowych mogił. Jedna z nich znajduje się w Krępie Kaszubskiej, gdzie zgromadzono prochy prawie 900 osób. Według szacunków badaczy historii, w Gęsi straciło życie prawie 500 więźniów, których upamiętnia obelisk wzniesiony w 2001 roku w formie prostokątnej ściany obłożonej metalowymi płytami, stylizowanymi na karty obozowej kartoteki. To w połączeniu z rzędami nazwisk i urzędowych formularzy zapewnia przy minimum zastosowanych środków artystycznych, nieprzeciętny klimat sprzyjający zadumie nad losem ludzi, którzy zginęli na kilkanaście, bądź kilka dni przed wyzwoleniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj