Trwa budowa muzeum w Łebie

Łeba zyska wkrótce nie lada turystyczną atrakcję. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – nowego oddziału NMM. 

0

Łeba zyska wkrótce nie lada turystyczną atrakcję. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy pod realizację pierwszego etapu budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – nowego oddziału NMM. 

Jak poinformował Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu i poseł na Sejm RP, realizowany projekt otrzymał już 5 mln zł rządowego wsparcia, zaś całość planowanej inwestycji to 40 mln zł. Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad 6 tys. m kw. planowane są aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim. Łebskie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie posiadało zróżnicowaną ofertę edukacyjną, skierowaną do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Obiekt wyposażony będzie w najnowszy sprzęt interaktywny, który umożliwi zwiedzającym np. wcielenie się w rolę sternika na morzu lub badacza nieznanych wód.

Będzie to jedna z 94 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „sieci nowoczesnych muzeów”. Nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w całości ma być sfinansowany ze środków MKiDN. Środki na realizację pierwszego etapu obiektu ministerstwo już przekazało Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Koncepcja budynku – zaproponowana przez zwycięską pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy – to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm. Jak będzie obiekt wyglądał finalnie, można zobaczyć na wizualizacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj