To już pewne! Z domu będzie można wyjść bez maseczek

Odmrażanie gospodarki nabiera tempa. Tydzień temu w życie wprowadzono III etap, a dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podał harmonogram łagodzenia kolejnych obostrzeń. Jakie sektory ponownie wznowią działalność?  

0
Ludzie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com

Odmrażanie gospodarki nabiera tempa. Tydzień temu w życie wprowadzono III etap, a dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podał harmonogram łagodzenia kolejnych obostrzeń. Jakie sektory ponownie wznowią działalność?  

Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Swoją działalność wznowią takie miejsca jak siłownie, teatry oraz kina.

Wszystko odbędzie się zgodnie z reżimem sanitarnym, co oznacza, że miejsca te będą funkcjonowały, ale nie na takich samych zasadach jak przed pandemią. Premier informuje, że jest to duża szansa na powrót do normalności.

– Od czasu, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, minęły prawie trzy miesiące. […] Powoli stajemy na twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – jest ich już około 30 tysięcy. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń – wyjaśnił premier.

Co z nakazem zakrywania ust i nosa?

30 maja okaże się zbawienny dla wielu Polaków, bowiem z tym dniem zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Premier uczula jednak na to, że dystans dwóch metrów nadal będzie konieczny, jeśli miejsce na to pozwoli. Zniesienie nakazu noszenia środków bezpieczeństwa dotyczył będzie tylko przestrzeni rekreacyjnych. Noszenie maseczek nadal będzie obowiązywało w takich miejscach jak kościoły, sklepy spożywcze, czy też w środkach komunikacji publicznej.

Co z innymi sektorami? 

Złagodzenie obostrzeń obejmie również zniesienie limitu osób w kościołach, restauracjach oraz sklepach. Zniesiony zostanie limit osób przebywających na określonej ilości metrów kwadratowych.

Od 6 czerwca swoją działalność wznowią kina, kluby fitness, sale zabaw, baseny oraz parki rozrywki. Wykluczone zostały kluby i dyskoteki. Z tym dniem będzie można również organizować wesela do 150 osób. Goście weselni nie będą musieli nosić maseczek.

Premier poinformował również, że w przeliczeniu na milion mieszkańców liczba zgonów w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. W Belgii sięga 806, w Hiszpanii 580, a w naszym kraju 27.

źródło foto: Twitter Kancelaria Premiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj