Tak źle jeszcze nie było. Na Pomorzu drastycznie spadła liczba dawców krwi

Głównie z powodu pandemii i związanych z nią nowych procedur, na Pomorzu drastycznie spadła liczba dawców krwi. Jak twierdzi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, ciężko się będzie po takim spadku pozbierać.

0

Głównie z powodu pandemii i związanych z nią nowych procedur, na Pomorzu drastycznie spadła liczba dawców krwi. Jak twierdzi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, ciężko się będzie po takim spadku pozbierać.

Obecny stan zapasów centrum krwiodawstwa jest bardzo niski dla każdej grupy krwi, dlatego pracownicy centrum apelują o jej oddawanie.

– Nigdy do tej pory nie mieliśmy do czynienia z takimi trudnościami w zebraniu wystarczającej ilości krwi – mówi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Główną przyczyną drastycznego spadku liczby krwiodawców jest to, że wiele osób chciałoby oddać krew, a nie może bo, są np. na kwarantannach lub w izolacji zleconej przez sanepid. Oprócz tego w centrach krwiodawstwa w związku z epidemią wprowadzono nowe procedury podczas preselekcji dawcy, czyli specjalną ankietę dotyczącą potencjalnego kontaktu z osobą zakażoną COVID-19 oraz mierzenie temperatury ciała. Dawcy muszą też zachowywać odpowiedni dystans i nosić maseczki.

– To wszystko wydłuża proces oddawania krwi i wiele osób zniechęca do wizyty w centrum – tłumaczy Wiktor Tyburski.

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apelują do wszystkich ludzi, którzy mogą zostać dawcą krwi, do udzielenia pomocy i stawienia się w jednym z oddziałów terenowych RCKiK.

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w oddziałach terenowych w: Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie, Kartuzach i w Gdyni.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60. roku życia, czuje się zdrowa i waży co najmniej 50 kg. W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2, do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które przebywały za granicą poza terenem UE oraz w następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Holandia, Hiszpania, Islandia, Malta, Luksemburg, Rumunia, Szwecja; są poddane kwarantannie, izolacji domowej przez Inspekcję Sanitarną; miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2; miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji; mają objawy infekcji dróg oddechowych; mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C. Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj