Święta Konstytucji w Lęborku nie będzie. Zamiast tego władze miasta…

Tegoroczne uroczyste obchody 229. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja nie odbędą się. Władze miasta wystosowały list do mieszkańców.

0
Foto: UM Lębork

Tegoroczne uroczyste obchody 229. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja nie odbędą się. Władze miasta wystosowały list do mieszkańców.

Wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców złożą pod Obeliskiem Niepodległości w dniu 3 maja przedstawiciele samorządu miasta i powiatu. Na ulicach wywieszone zostaną flagi państwowe.

„Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy

Nasze coroczne spotkania pod Obeliskiem Niepodległości są wyrazem szacunku, pamięci i dumy wobec dorobku i spuścizny naszych przodków – pierwszego w Europie aktu prawnego, ustalającego podstawy nowożytnego ustroju w Polsce. W trosce o zdrowie i życie nas wszystkich w tym roku zostańmy w domach.

Zachęcam też lęborczan do uczczenia tego ważnego narodowego Święta wywieszeniem biało-czerwonych flag. Pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej, ustanowiona w dniu 3 maja 1791 roku konstytucja, stworzona pod wpływem idei Oświecenia, czyniła poddanych państwa polskiego jego obywatelami, tworzyła z nich jeden naród. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była fundamentem pod rozwój nowoczesnego ustroju Rzeczypospolitej, regulowała funkcjonowanie państwa na różnych płaszczyznach – politycznej, gospodarczej, społecznej. Polska stała się monarchią konstytucyjną opartą o zasady zwierzchnictwa narodu, trójpodziału władzy i głosowania większością głosów.

Warto przypominać sobie te wartości zawarte w polskim akcie prawnym sprzed ponad 200 lat. Mają one bowiem charakter uniwersalny i ponadczasowy. Ten historyczny dokument jest dla nas symbolem i dowodem obywatelskiej mobilizacji i odpowiedzialności za ojczyznę. Majowe święto jest więc dla nas powodem do radości i dumy, ale i do głębokiej refleksji.

Witold Namyślak
Burmistrz Lęborka”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj