Sukces Kaszubów z Przodkowa

Nieco wcześniej niż co roku, bo już 5 października uczniowie Szkoły Podstawowej z Przodkowa przystąpili do XVIII Dyktanda Kaszubskiego "Królewiónka w Pałacu", które odbyło się w Słupsku.

0
Foto: Arek Wegner/ zdjęcie poglądowe

Nieco wcześniej niż co roku, bo już 5 października uczniowie Szkoły Podstawowej z Przodkowa przystąpili do XVIII Dyktanda Kaszubskiego „Królewiónka w Pałacu”, które odbyło się w Słupsku.

Sam udział w dyktandzie na szczeblu wojewódzkim był dla uczniów wielkim wyróżnieniem. Jest to konkurs o wysokiej randze kulturalnej, który cieszy się od lat niebywałą popularnością, także wśród uczniów SP Przodkowo.

Po długich przygotowaniach nauczyciele wyłonili najlepiej piszących po kaszubsku uczniów w kategorii klas IV-VI: Nikolę Brzozowską i Szymona Chmielewskiego oraz w kategorii VII-VIII: Alicję Leszczyńską i Patrycję Maciuszonek. Okazało się, że wybór był trafny, ponieważ cała czwórka w eliminacjach wojewódzkich dostała się do II etapu dyktanda.

W tym roku uczniowie zmagali się z trudnymi tekstami Jana Trepczyka, który to nazywany jest „méstrã Janã”. Przodkowscy Kaszubi poradzili sobie jednak z mistrzowskim kunsztem słowa, ponieważ stanęli w szrankach zwycięzców, co jest wielką chlubą dla szkoły. „Méstrã Kaszëbsczégò Pisënkù” została Patrycja Maciuszonek z klasy VII B, natomiast uczennica kl. VI B Nikola Brzozowska, która na dyktandzie była po raz pierwszy, wywalczyła wyróżnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj