„Społeczna taksówka” – czym jest nowa usługa społeczna oferowana mieszkańcom gminy Potęgowo?

Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin podpisał umowę na zakup busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Środek transportu ma służyć mieszkańcom jako "społeczna taksówka". 

0
źródło foto: gmina Potęgowo

Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin podpisał umowę na zakup busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Środek transportu ma służyć mieszkańcom jako „społeczna taksówka”. 

Otrzymany przez samorząd grant z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokryje 100% kosztów przedsięwzięcia, a dodatkowo umożliwi zatrudnienie kierowcy i asystenta. Ze strony wykonawcy, umowę podpisali Jędrzej Opaliński i Angelika Opalińska, członkowie zarządu firmy Opaliński z Bolesławic, która dostarczy fabrycznie nowego dziewięcioosobowego busa. W podpisywaniu uczestniczyła także Marzena Wojnowska, zastępca skarbnika gminy Potęgowo.

– Dzięki pozyskanym środkom, bez obciążania budżetu, chociaż w pewnym zakresie rozwiązujemy lokalne problemy komunikacyjne. Dojazd do lekarza, czy urzędu będzie teraz łatwiejszy.  Cieszy mnie bardzo, że udało się w ten sposób spełnić prośby mieszkańców, którzy niestety nie mogą liczyć na transport publiczny, szczególnie jeśli zmagają się z niepełnosprawnością – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

Pojazd wyruszy na drogi już w marcu, a projekt potrwa do września 2022 roku. Pomoc skierowana będzie do osób z ograniczoną sprawnością ruchową, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, o kulach, niewidomych, słabowidzących, schorowanych i w podeszłym wieku. Po wcześniejszym umówieniu się, osoby takie będą dowożone pod wskazany adres np. do ośrodka zdrowia lub na rehabilitację. Przewóz mieszkańców odbywał się będzie w systemie „od drzwi – do drzwi”, czyli zapewniona zostanie pomoc w wydostaniu się ze zgłoszonego miejsca, dojazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego.

Osobie wymagającej wsparcia w zakresie transportu będzie mogła towarzyszyć osoba z najbliższego otoczenia (opiekun, asystent osoby niepełnosprawnej, osoba współzależna). Usługa będzie całkowicie bezpłatna dla mieszkańców gminy.

Transport będzie można zamówić dzwoniąc przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem pod dedykowany numer telefonu. Dyspozytor przyjmie zlecenie i zadysponuje busa pod wskazany adres. Zasięg dojazdów obejmie teren gminy Potęgowo, powiatu słupskiego, Słupska, powiatu lęborskiego i Lęborka. W uzasadnionych przypadkach możliwy będzie dojazd do instytucji publicznych i pomocowych poza tym obszarem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj