Sfeminizowane samorządy. Kartuzy daleko w tyle

„Słaba płeć” ma się w polityce coraz lepiej. Jak to wygląda w powiecie kartuskim?

0

„Słaba płeć” ma się w polityce coraz lepiej. Jak to wygląda w powiecie kartuskim?

Pismo „Wspólnota” opublikowało ranking udziału kobiet we władzach samorządowych. Metodologia tworzenia tej klasyfikacji jest bardzo prosta. Ważna była płeć prezydenta, burmistrza lub wójta oraz udział kobiet w radzie gminy.

Według badań autorów publikacji, w Polsce obecnie jest aż 315 samorządów, w których współczynnik feminizacji wynosi ponad 50 proc. „Wspólnota” mówi tu o zadziwiającym, systematycznym wzroście statystyk. W roku 2018 takich samorządów było 276.

Z kolei liczba samorządów, w których radach ani zarządach nie pojawiła się żadna kobieta, spadł do 20. Nie ma wśród nich ani jednej gminy miejskiej lub miejsko-wiejskiej, są zaś 2 powiaty i 18 gmin wiejskich.

W kategorii „Powiaty”, pow. kartuski stanął na 177 z 313 miejsc w rankingu najbardziej sfeminizowanych samorządów. Wskaźnik feminizacji wynosi tu 15,5 procent.

Nie lepiej w kategorii „Miasta” wypadły Kartuzy. Ten samorząd uplasował się na 311 miejscu z wynikiem 16,7 procent. Daleko w tyle, bo na 718 miejscu z 9,5 proc. pojawiło się też Żukowo.

Przyjrzyjmy się jeszcze poszczególnym gminom wiejskim. Sierakowice i Przodkowo stanęło na 1304 pozycji, gdzie wskaźnik feminizacji wynosi 6,7 proc. Potem kolejno Chmielno, Somonino i Stężyca na 1453 miejscu z wynikiem 3,3 proc.. Najlepiej wypadła tu gmina Sulęczyno – ta uplasowała się na 648 pozycji, gdzie wskaźnik feminizacji wynosi 16,7 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj