Ruszyła budowa Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego!

0

To bardzo ważny moment dla społeczności Lęborka i powiatu lęborskiego. W Pogorzelicach w gminie Nowa wieś Lęborska ruszyła dziś oficjalnie budowa hospicjum. Prowadzi ją Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, która od wielu lat angażuje lokalną społeczność w zbieranie środków na powstanie tego ważnego i potrzebnego miejsca. Do tej pory Fundacji udało się zebrać 1 mln złotych oraz pozyskać darowiznę – dużą działkę w Pogorzelicach na której rozpoczął się I etap budowy. 350 tysięcy złotych to wkład z realizacji projektu. Koszt całości wyniesie 6 mln złotych.

W gronie przyjaciół Fundacji, osób wspierających, samorządowców dokonano podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego. W fundamentach przyszłego Hospicjum a konkretnie małej kaplicy z Aktem Erekcyjnym zakopano skrzynię czasu. Spotkanie na placu budowy było okazją do przedstawienia planów, pokazania sukcesów oraz zaprezentowania i podziękowania osób, które zaangażowały się w to dzieło ludzkich serc.

Burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka reprezentował Sekretarz Miasta Marian Kurzydło. Podczas krótkiego przemówienia potwierdził on gotowość samorządu Lęborka do dalszego wspierania inicjatywy budowy hospicjum. Miasto i jego instytucje m.in. kulturalne czy oświatowe od początku są zaangażowane w zbiórki, koncerty i wiele innych działań wspierających zbiórkę środków.

W skrzyni czasu znalazło się przesłanie dla potomnych podpisane przez Burmistrza Miasta Witolda Namyślaka o następującej treści:

Rozpoczęcie budowy hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach, 19.03.2021

Dzisiaj ważne dla całej lęborskiej społeczności wydarzenie – wkopanie kamienia węgielnego pod budowę hospicjum stacjonarnego dla mieszkańców naszego powiatu. Rozpoczynamy realizację bardzo ważnego dla nas wszystkich projektu, o którego urzeczywistnienie długo wszyscy zabiegaliśmy.

Wielkim zaangażowaniem, wręcz determinacją, wykazała się Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, która potrafiła przekonać i zaangażować w swoje działania całą lęborską społeczność. Kilkuletnie starania, różnorodne inicjatywy mające na celu zebranie funduszy potrzebnych na budowę hospicjum spowodowały, że marzenie zaczęło nabierać realnych kształtów. Słowa uznania należą się zarówno osobom działającym w Fundacji, jak i wszystkim lęborczanom.

Cel, jaki postawiła sobie Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne – wybudowanie stacjonarnego hospicjum – to odpowiedź na palące potrzeby lokalnej społeczności w zakresie pomocy osobom nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Ta potrzeba odczuwana jest szczególnie mocno w naszej obecnej sytuacji – od roku cały świat, także Polska i Polacy, zmagają się z pandemią Covid-19, wywołaną przez groźny wirus SARS-CoV-2, który wywarł wielki wpływ na nasze dotychczasowe życie.

Samorząd miasta od dawna wspiera tę inicjatywę, wspiera akcje Fundacji zmierzające do pozyskania funduszy na budowę hospicjum. Wierzymy, że tak potrzebne stacjonarne hospicjum powstanie jak najszybciej i będzie służyć wszystkim potrzebującym przez dziesiątki lat.

Burmistrz Miasta Lęborka

Witold Namyślak

Lębork, 19 marca 2021 r.


Tekst: UM Lębork

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj