Refleksje gminy Żukowo z okazji 30-lecia samorządu w Polsce

0
źródło foto: gmina Żukowo

Dokładnie 30 lat temu miały miejsce pierwsze po II Wojnie Światowej wolne wybory do rad miejskich i gminnych. Jak zmieniał się żukowski samorząd od 1990r.?

W 1990 r. Burmistrzem Gminy Żukowo został Bogdan Łapa, a przewodniczącym Rady Miejskiej wybrano Gerarda Dawidowskiego. W skład rady wchodzili wtedy: Bańczyk Kazimierz, Bizewski Bogdan, Bladowska Urszula, Czechowski Ryszard, Damaszke Józef, Dawidowski Gerard, Dunajski Stanisław, Gładki Stanisław, Groth Stanisław, Hirsz Kazimierz, Jaworski Jerzy, Kreft Jerzy, Lidzbarski Stefan, Lotkowski Henryk, Młyński Brunon, Müller Roman, Okrój Adam, Plotta Leszek, Rek Grzegorz, Riegel Brunon, Sirocki Paweł, Turzyński Kazimierz, Wroński Jan i Zelewski Tadeusz.

– Ogromne słowa podziękowania należą się osobom, które tworzyły wtedy samorząd i włączały się w działania społeczne jako radni i sołtysi – mówi Burmistrz Wojciech Kankowski. – Były to osoby zaangażowane w organizację życia społecznego i gospodarczego. Doceniamy ich rolę w budowaniu samorządu i historii Gminy Żukowo po roku 90.

Od 1994r. dzięki zaufaniu najpierw mieszkańców Skrzeszewa, a potem gminy Żukowo, w działania samorządu zaangażowany jest obecny Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski. Jak sam podkreśla kolejne obejmowane stanowiska to ogromne wyzwanie, ale też poczucie zaufania, którego nie można zawieść.

Przez 30 lat gmina Żukowo zmieniła się nie do poznania. Powstawały nowe szkoły, drogi, budynki użyteczności publicznej, rozbudowywana była sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Z każdym rokiem zmieniało się też życie społeczne. Wspomnieć należy między innymi o prężnie działających organizacjach pozarządowych, aktywnych kołach gospodyń wiejskich, zawsze gotowych do pomocy strażakach z OSP. Dużym krokiem do przodu dla rozwoju tak kraju, jak i Gminy Żukowo, było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Wykorzystując swój budżet, a także wsparcia zewnętrzne Gmina realizowała i wciąż realizuje działania przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. We współpracy z Radą Miejską, sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli planowane są kolejne zadania jako odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności.

Działania Gminy dostrzegane są na samorządowej mapie Polski. W 2019 r. Gmina Żukowo uzyskała prestiżowy tytuł Symbol Polskiej Samorządności 2019, w tym samym roku otrzymała też certyfikat Samorządowy Lider Edukacji (już po raz trzeci), a także wygrała w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego TOP 100 w kategorii Gmina Przyjazna Biznesowi. Co więcej, w tegorocznym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce Gmina Żukowo znalazła się w pierwszej 50 gmin rankingu (na 628 klasyfikowanych).

Niestety ciężko wskazać dokładne dane demograficzne dotyczące zaludnienia gminy Żukowo 30 lat temu (było to około 17 tys. osób). Precyzyjne dane, jakie posiada Urząd Gminy sięgają 1995 r. Wtedy gminę Żukowo zamieszkiwało 18 266 osób. Dla porównania obecnie (stan na 31.04.2020) ta liczba to 39 615. To więcej o 117% niż w 1995 roku. Wtedy też inna była liczba sołectw – 17 (obecnie 22).

To właśnie dzięki mieszkańcom gmina tętni życiem, dla nich realizowane są inwestycje, organizowane są spotkania, koncerty, oni nadają jej charakter. Oni też mają wpływ na wysokość budżetu, który na przestrzeni ostatnich 30 lat zmienił się diametralnie.

– Dziękuję wszystkim Mieszkańcom, tym z kaszubskimi korzeniami oraz tym, którzy w minionych latach wybierali gminę Żukowo jako miejsce zamieszkania, zawsze powtarzam, że każdy jest tutaj mile widziany – mówi Burmistrz Wojciech Kankowski. – To Wy jesteście sercem tej gminy i nadajecie jej charakter. A dodatkowo fakt, że tu płacicie podatki pozwala nam realizować jeszcze większe zadania z myślą o Was. Szkoły, drogi, inwestycje zwiększające bezpieczeństwo i możliwości rekreacyjne – to wszystko powstaje dzięki Wam i dla Was. Gmina to wspólnota Mieszkańców, a dobra współpraca z ich przedstawicielami daje systematyczny rozwój. Oby prawdziwy samorząd z silnymi podstawami finansowymi był wzmacniany przez rządzących Polską, bo to tu załatwiane i realizowane są podstawowe i bezpośrednie potrzeby Mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj