Ranking zamożności samorządów. Kartuski gorzej niż poprzednio

Pojawił się najnowszy ranking „Wspólnoty” dotyczący zamożności poszczególnych samorządów.

0

Pojawił się najnowszy ranking „Wspólnoty” dotyczący zamożności poszczególnych samorządów.

Ranking „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienie wszystkich samorządów analizowane na podstawie danych z GUS. Aby obliczyć wskaźnik ujęty w rankingu, dzieli się dochody samorządu przez liczbę ludności. Uwzględniane są tylko i wyłącznie dochody własne i otrzymane subwencje. Ranking publikowany jest zawsze rok po okresie, którego zebrane dane dotyczą.

W kategorii „Powiaty”, kartuski uplasował się na 180. miejscu. Zamożność na mieszkańca za rok 2018 wyliczona została na 751,10 zł. Niestety w tej sytuacji możemy mówić o odnotowanym spadku – w 2017 roku pow. kartuski znajdował się na 158. miejscu.

Sprawy nie mają się dobrze również w kategorii „Gminy wiejskie”. Sulęczyno z 139. pozycji spadło na 164. miejsce z wynikiem 3592,00 zł. Potem kolejno Przodkowo ze 164. miejsca zjechało na 239, gdzie na jednego mieszkańca przypada kwota 3399,26 zł. Jako ostatnią gminę wiejską w rankingu z powiatu kartuskiego przedstawiono Somonino z wynikiem 3200,44 zł. Tutaj możemy mówić już o dość dużym spadku w rankingu – z 248 miejsca na 381.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj