Lębork. Radni spotkali się wirtualnie

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska spotkała się on-line z radnymi powiatu lęborskiego. Wideokonferencja poświęcona była informacji o sytuacji epidemicznej na terenie powiatu, zagadnieniom związanym ze zmniejszonymi środkami wpływającymi do powiatowego budżetu, tarczy pomocowej dla przedsiębiorców oraz sprawom organizacyjnym najbliżej sesji.

0
źródło foto: Starostwo Powiatowe Lębork

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska spotkała się on-line z radnymi powiatu lęborskiego. Wideokonferencja poświęcona była informacji o sytuacji epidemicznej na terenie powiatu, zagadnieniom związanym ze zmniejszonymi środkami wpływającymi do powiatowego budżetu, tarczy pomocowej dla przedsiębiorców oraz sprawom organizacyjnym najbliżej sesji.

To pierwsze tego rodzaju spotkanie z radnymi, a więc oprócz spraw merytorycznych, konferencja miała na celu także przeprowadzenie testu sprawności działania oprogramowania do zdalnej łączności wideo.

– Cieszę się, że mogę się z państwem spotkać chociaż w taki sposób – mówiła Alicja Zajączkowska – Z uwagi na reżim sanitarny nie mamy zbyt wielu okazji do spotkań
osobiście, więc chociaż w ten sposób chcę państwu przekazać kilka najistotniejszych spraw.

Pierwszym punktem było omówienie sytuacji związanej z pandemią oraz informacja o stałej współpracy z pozostałymi starostami i prezydentami miast województwa pomorskiego, a także z wojewodą pomorskim, w celu koordynacji działań przeciwdziałającymi COVID-19. Powiat lęborski znalazł się w pierwszej grupie w województwie, które przeprowadzają przesiewowe badania testowe w domach pomocy społecznej. Badanie przeszło również 109 pracowników lęborskiego szpitala, wśród których wszystkie wyniki były ujemne. Szpital otrzymał pomoc finansową od powiatu, miasta Lęborka, Łeby oraz gmin Cewice i Nowa Wieś Lęborska. Medykom pomagają również darczyńcy. Skutkiem ograniczenia realizacji zabiegów, NFZ przekazał tylko część środków kontraktowych. Czynione są więc starania do przywrócenia normalnego funkcjonowania tej jednostki.

Obniżone wpływy do budżetu notuje również sam powiat. Niższa subwencja, zawierająca dodatkowo planowane 6 proc. podwyżki płac dla nauczycieli, które mają być wypłacane od września. W sumie generuje to wpływ w ramach subwencji niższy o prawie milion zł. Dodatkowym obciążeniem są obniżone wpływy z podatków PIT i CIT i to w stopniu znacznym w porównaniu do roku ubiegłego.

Dla przedsiębiorców borykających się ze stratami na skutek pandemii, realizowane są programy pomocowe w ramach rządowej Tarczy. Powiatowy Urząd Pracy wypłaca pożyczki w wysokości 5 tys. zł dla przedsiębiorców, środki pomocowe dla samozatrudnionych oraz dopłaty do pensji dla pracowników. Dotąd wpłynęło prawie 3 tys. wniosków w ramach wymienionych programów, z tego ponad tysiąc zostało już wypłaconych. Urzędnicy PUP pracują nad złożonymi wnioskami w wydłużonych godzinach pracy, żeby jak najszybciej środki trafiły do wnioskodawców. Ważne, że zgodnie z zapewnieniami wojewody, środków na realizację wniosków nie zabraknie.

Najbliższa sesja Rady Powiatu Lęborskiego zaplanowana została na 15 maja  i odbędzie się w trybie korespondencyjnym. Ze szczegółami radni zostaną zapoznani podczas kolejnego połączenia wideo w poniedziałek. Czerwcowa sesja ma odbyć się w formie tradycyjnej, ponieważ jej harmonogram będzie zakładał m.in. przedstawienie Raportu o Stanie Powiatu oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu. Tradycyjna forma obrad ma umożliwić wszystkim radnym swobodną dyskusję nad procedowanymi dokumentami. Jak przekazała starosta, dyskusja odbędzie się oczywiście z zachowaniem wszelkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj