Przegląd dań rybnych na Festiwalu Pomuchla w Łebie

W Łebie po raz XXI odbył się festiwal Pomuchla, czyli Święto Dorsza, które corocznie organizowane jest w ramach odpustu Św. Mikołaja.

0
źródło foto: Michał Sałata

W Łebie po raz XXI odbył się Festiwal Pomuchla, czyli Święto Dorsza, które corocznie organizowane jest w ramach odpustu Św. Mikołaja.

Na Hali Sportowej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie, 8 grudnia odbył się festiwal z okazji odpustu patrona ludzi morza- Świętego Mikołaja. Wszystkich przybyłych gości powitał włodarz miasta – Andrzej Strzechmiński, ojciec proboszcz – Mariusz Legieżyński oraz dyrektor szkoły podstawowej – Maciej Barański.

Charakterystycznym elementem wydarzenia jest to, że każda z przygotowanych potraw musi składać się z ryby. W tym roku wyjątkowo w zmaganiach kulinarnych udział wzięli uczniowie z poszczególnych klas. Poza tym potrawy przygotowywali przedstawiciele kuchni domowej i amatorskiej.

Jurorzy przyznali nagrodę za I miejsce w konkursie kulinarnym „Sielskiej Chacie” za przygotowanie tzw. „Wariacji dorszowej”. Drugie stanowisko na podium zajął Stół Parafialny parafii pw. WNMP w Łebie za potrawę „Paella”. Trzecie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Łabędź” z Łebieńca za „Gołąbki jak u mamy”.

Całość wydarzenia była okraszona występami lokalnych zespołów: Biedronki, chór
Fa-La-Re, Promyki Pana, zespół szkolny, a także Iwona Juchniewicz oraz
Gitary Niepokalanej. Na koniec goście zostali poczęstowani tortem, ufundowanym przez burmistrza miasta Łeby.

Wydarzenie z pewnością zapisze się na stałym miejscu w kalendarzu wydarzeń miasta, ze względu na pozytywny odbiór i sympatię lokalnej społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj