Powiat Lęborski w „złotej piętnastce”

Kolejny raz Powiat Lęborski trafił do „złotej piętnastki” w rankingu Związku Powiatów Polskich. Wśród powiatów w kategorii od 60 do 120 tys. mieszkańców, nasz powiat zajął premiowane statuetką 12 miejsce. 

0

Kolejny raz Powiat Lęborski trafił do „złotej piętnastki” w rankingu Związku Powiatów Polskich. Wśród powiatów w kategorii od 60 do 120 tys. mieszkańców, nasz powiat zajął premiowane statuetką 12 miejsce. 

Związek Powiatów Polskich od lat podejmuje działania, które pozwalają na wyróżnienie, a w konsekwencji na promocję osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych, a także wprost samorządów terytorialnych. Jednym z takich elementów jest prowadzony od 2003 roku Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zliczanie wyników cząstkowych trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki. Następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

Wśród ocenianych kryteriów wymieniamy między innymi: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego.

Najwyższe oceny punktacyjne Powiat Lęborski uzyskał m.in. za wielkość środków finansowych przeznaczonych na szkolenie kadry, co przekłada się na systematyczny rozwój kompetencji urzędników na co dzień obsługujących klientów starostwa. Kolejne wysokie noty powiat otrzymał za ilość pozyskanych środków finansowych, pochodzących z funduszy zewnętrznych oraz wielkość środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez NGO. Jakość pracowni informatycznych działających na terenie powiatu lęborskiego, wspieranie zdolnej, utalentowanej młodzieży i rozwój szkolnictwa zawodowego, a także działania przekładające się na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, współpraca krajowa oraz działania promocyjne, a w szczególności inicjatywy służące zachowaniu specyfiki regionu, stanowiły również element, który zwrócił uwagę twórców rankingu.

W sumie ocenie podlegały 63 obszary samorządowej działalności. W 47 z nich Powiat Lęborski uzyskał znaczące wyniki, których wartość jest także zasługą wszystkich jednostek podległych samorządowi powiatowemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj