Powiat lęborski biednieje? Mówi się o braku wpływów z PIT

Powiat, miasta i wsie lecą na łeb, na szyję. Opublikowano ranking zamożności samorządów.

0
foto: Wikipedia

Powiat, miasta i wsie lecą na łeb, na szyję. Opublikowano ranking zamożności samorządów.

Ranking „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienie wszystkich samorządów, analizowane na podstawie danych z GUS. Aby obliczyć wskaźnik ujęty w rankingu, dzieli się dochody samorządu przez liczbę ludności. Uwzględniane są tylko i wyłącznie dochody własne i otrzymane subwencje. Ranking publikowany jest zawsze rok po okresie, którego zebrane dane dotyczą.

W kategorii „Powiaty”, lęborski uplasował się na 92. miejscu. Zamożność na mieszkańca za rok 2018 wyliczona została na kwotę 842,78 zł. Niestety w tej sytuacji możemy mówić o odnotowanym spadku – w 2017 roku pow. lęborski znajdował się na 74. miejscu.

– Nie tylko powiat lęborski odnotował spadek. To wynika z ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i decyzji politycznych, podejmowanych na szczeblu krajowym, których skutki są dotkliwie odczuwane na szczeblu samorządowym. Wśród najnowszych zagrożeń, które znacząco umniejszą wpływy do samorządowej kasy, jest brak wpływów z PIT ludzi młodych. To wprowadzona chaotycznie reforma oświaty, która zmusiła samorządy do restrukturyzacji niemal całej bazy oświatowej. To wydatki związane z koniecznością zagwarantowania realizacji różnych podstaw programowych w różnych klasach np. szkoły branżowej… Można by te przykłady mnożyć. Rosnącym z roku na rok obciążeniem samorządów są również wydatki na system ochrony zdrowia. Generalnie wiele zadań, które były jeszcze niedawno realizowane na szczeblu krajowym, obecnie znalazło się w kompetencjach samorządów, tyle, że wraz z ich przekazaniem, nie zostały przekazane środki – komentuje starosta lęborski, Alicja Zajączkowska.

Przyjrzyjmy się trochę bliżej na poszczególne samorządy powiatu. Do kategorii „Miasta inne” zakwalifikowała się Łeba. Niestety tutaj również możemy mówić o pogarszającej się sytuacji. W 2017 roku miasto uplasowało się na 5 miejscu w rankingu zamożności. Za rok 2018 przyznano mu już 8 miejsce z wynikiem 7153,59 zł na jednego mieszkańca.

Sprawy nie mają się dobrze również w kategorii „Gminy wiejskie”. Wicko z 22. pozycji spadło na 35. miejsce z wynikiem 5101,79 zł. Potem kolejno Cewice ze 134. miejsca zjechało na 136, gdzie na jednego mieszkańca przypada kwota 3722,26 zł. Jako ostatnią gminę wiejską w rankingu z powiatu lęborskiego przedstawiono 289 358 Nową Wieś Lęborską z wynikiem 3231,02 zł. Tutaj możemy mówić już o dość dużym spadku w rankingu – z 289 miejsca na 358.

Jedyną miłą odskocznią w nowo opublikowanym raporcie jest wynik Lęborka w kategorii „Miasta powiatowe”. Temu samorządowi udało się wskoczyć z 93. miejsca na pozycję 88. z wynikiem 3160,57 zł.

– W dużym skrócie można powiedzieć tak: „macie prawa i kompetencje, ale finansowo radźcie sobie sami”. Gdyby nie kreatywność naszych fachowców od funduszy europejskich i nie dobra współpraca z Urzędem Marszałkowskim, sytuacja prawdopodobnie byłaby jeszcze trudniejsza. Pomimo tego realizujemy wiele projektów. Budujemy obiekty sportowe, modernizujemy bazę szkolną, przeprowadzamy prace termomodernizacyjne, które w przyszłości dadzą wymierne korzyści poprzez obniżenie kosztów funkcjonowania naszych obiektów. Takich inswetcji w powiecie jest wiele więcej.

Naszym celem, jako samorządowców, jest uczynienie powiatu miejscem przyjaznym do życia, zachęcającym do osiedlania się i przede wszystkim gwarantującym możliwości rozwojowe. Temu też m.in. służy konstruowana aktualnie strategia rozwoju województwa na nowy okres programowania, do 2030 roku. Zawarliśmy tam to, co jest dla nas priorytetowe i na co chcemy uzyskać wsparcie w ramach ogólnoregionalnych przedsięwzięć na poziomie wojewódzkim. Tak więc spadku zamożności, który nastąpił obecnie nie powinniśmy traktować w kategoriach porażki. To tylko mały kroczek w tył przed wykonaniem skoku rozwojowego w przyszłości – dodaje Alicja Zajączkowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj