Powiat kartuski pobił rekord. Mieszkańcy chętnie oddają 1% podatku

Od kilku lat w powiecie kartuskim prowadzona jest akcja pn. „Zostaw 1% podatku w powiecie kartuskim”, której celem jest zachęcanie mieszkańców do przekazywania podatku organizacjom pożytku publicznego z powiatu. W 2018 roku padł rekord.  

0

Od kilku lat w powiecie kartuskim prowadzona jest akcja pn. „Zostaw 1% podatku w powiecie kartuskim”, której celem jest zachęcanie mieszkańców do przekazywania podatku organizacjom pożytku publicznego z powiatu. W 2018 roku padł rekord.  

Z tegorocznej informacji Ministerstwa Finansów wynika, że za 2018 rok 35 organizacji z powiatu kartuskiego otrzymało w sumie 927 tys. zł, czym pobiły dotychczasowy rekord. Z tej kwoty 583 tys. zł pochodzi od 10,11 % podatników z powiatu kartuskiego. Porównując ubiegłe lata, w 2018 organizacje z powiatu kartuskiego zebrały ogółem 667 tys. zł, w 2017 r. 591 tys. zł, a w 2016 r. 566 tys. zł.

Z danych Urzędu Skarbowego w Kartuzach wynika, że wciąż prawie połowa podatników nie przekazuje swojego 1% organizacjom pożytku publicznego. W sumie mieszkańcy powiatu kartuskiego przekazali w 2019 roku kwotę 3 074 332,70 zł w ramach 1%. Jednak kwota, jaka mogłaby być przekazana organizacjom, wynikająca z zeznań podatkowych, to 3 586 172,70 zł.

Najwięcej środków w powiecie kartuskim otrzymało Kartuskie Centrum Caritas – 327 tys. zł, następnie Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” – 148 tys. zł i kolejno: Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja – 115 tys. zł, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie – 74 tys. zł i Stowarzyszenie „Ad Intende – z Sercem” – 58 tys. zł.

W Polsce w pierwszej trójce organizacji otrzymującej najwięcej z 1 % podatku są: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – 185 mln zł, Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym – 47 mln zł i Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” – 42 mln zł.

Należy zaznaczyć, że od tego roku podatnicy nie musieli już składać papierowego zeznania podatkowego. Po raz pierwszy organizację pożytku publicznego, której chcieliśmy przekazać swój 1 %, można było wskazać korzystając z usługi Twój e-PIT w serwisie podatki.gov.pl logując się na swoim zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak podatnicy swoje rozliczenie pozostawili urzędowi skarbowemu to zależnie od tego czy w roku poprzednim przekazywali 1% to trafiał on automatycznie do tej samej organizacji, która wskazana była w zeznaniu z ubiegłego roku. Jeśli była ona nadal na liście OPP uprawnionych do otrzymywania 1% to dostała 1% również w 2019 r. Jeżeli w roku 2018 nie wskazano żadnej OPP, a w roku 2019 podatnik nie dokonał zmian w swoim PIT, to niestety nie przekazał swojego 1 % podatku.

Już dzisiaj gorąco zachęcamy do przekazywania swojego 1 % podatku organizacjom pożytku publicznego z naszego powiatu i pobicia kolejnego rekordu liczonego już w milionach złotych. Listę organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % w 2020 roku zamieścimy po opublikowaniu wykazu tych organizacji przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w połowie grudnia 2019 r.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj