Postanowienia władz Lęborka podjęte w czasie wideokonferencji

0
źródło foto: Starostwo powiatowe w Lęborku

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska przeprowadziła telekonferencję z burmistrzami i wójtami miast i gmin powiatu lęborskiego. Tematyka dotyczyła kwestii związanych z zagrożeniem COVID-19 i skutków jakie dla funkcjonowania samorządów wywołuje utrzymujący się stan pandemii.

Udział w internetowym spotkaniu wzięły władze samorządowe Lęborka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny i Komendant Powiatowy Policji.

Nie odnotowaliśmy większych problemów związanych z przestrzeganiem przepisów dotyczących ograniczeń opisanych w rozporządzeniach – mówił kom. Mariusz Meyer, Komendant Powiatowy Policji – Przeprowadzaliśmy patrole w różnych rejonach powiatu, wspierała nas w tym straż miejska i żołnierze WOT. Wyniki tych patroli potwierdzają wysokie zdyscyplinowanie mieszkańców, co przekłada się na wzajemną dbałość o stan zdrowotnego bezpieczeństwa.

 

Postanowienia jednostki policyjnej

Policja zaczęła przygotowania do patrolowania rejonów nadmorskich w związku ze zbliżającym się weekendem majowym. Pomimo rozluźnienia przepisów obowiązek utrzymania odstępów i stosowanie środków ochrony osobistej w dalszym ciągu obowiązuje.
Lęborscy funkcjonariusze spodziewają się wzmożonego ruchu na plażach, w związku z tym mają oni otrzymać wsparcie od patrolowych oddziałów prewencji policji.
Na dniach ma odbyć się wykład komendanta  Głównego Policji, w jaki sposób ograniczenia mają być egzekwowane, przy założeniu minimalnej uciążliwości dla plażowiczów. Tematyka udostępniania obszarów nadmorskich będzie również jednym z zagadnień, jakie podczas czwartkowej konferencji z wojewodą zamierza omówić Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska.

Co z przedsiębiorcami?

O wsparciu przedsiębiorców w ramach wdrożenia Tarczy Antykryzysowej 2, mówiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Małgorzata Dominiecka.

Jesteśmy przygotowani do wszystkich form pomocy, realizowanych za pośrednictwem PUP. Według stanu na środę do lęborskiego urzędu wpłynęło 607 wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw. Przelewy przekazane zostały już 223 wnioskodawcom. 9 wniosków przedsiębiorców wpłynęło na dofinansowanie do wynagrodzeń dla 140 osób na łączną kwotę 615 tys. zł, a 10 osób prowadzących działalność złożyło wnioski o dofinansowanie samozatrudnienia – mówi Małgorzata Dominiecka.

Dyrektor PUP deklaruje, że środków wspierających wystarczy dla wszystkich przedsiębiorców, wymagających wsparcia. Pomocną rękę do przedsiębiorców wyciągają również samorządowcy. Lębork i Łeba przesunęły terminy płatności podatkowych na wrzesień br. Nowa Wieś Lęborska i Cewice również będą stosowały ulgi w podatkach, rozpatrując każdą sprawę indywidualnie, ponieważ wszystkie samorządy muszą skrupulatnie liczyć pieniądze w związku z cięciami subwencji oświatowej, która stanowi znaczącą część lokalnych budżetów. Do Powiatu wpływają wnioski o zwolnienie z opłat z tytułu wieczystego użytkowania. To również będzie przedmiotem rozmów starosty z wojewodą, ponieważ powiat w tych opłatach ma udział tylko w wysokości 25 proc., pozostała część trafia do budżetu państwa. W każdym przypadku ubiegania się o ulgi, pomoże przedsiębiorcom właściwe umotywowanie wniosku i udowodnienie poniesionych strat, bo obniżenie wpływów do samorządowej kasy środków z tytułu podatków PIT i CIT, wraz z cięciami subwencji, to spore obciążenie wymuszające wdrożenie działań oszczędnościowych.

Wsparcie dla służby zdrowia?

Gmina zdaje sobie sprawę z tego, że służba zdrowia wymaga największego wsparcia w związku z obecną sytuacją.  Z tego tytułu znaczne środki na wparcie SPSZOZ przekazały gmina Cewice i Nowa Wieś oraz miasto Lębork. Burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński zadeklarował, że podczas piątkowej sesji radni Łeby zdecydują o przekazaniu na wsparcie szpitala 50 tys. zł

Dziękuję wszystkim państwu za wsparcie szpitala finansowo – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski. Chcę również podziękować wszystkim firmom i osobom fizycznym, które
społecznym sumptem wspierają szpital. Choć szpital radzi sobie dobrze, to samorządowo-społeczna pomoc jest bardzo ważna, ponieważ zapowiedzi pomocy rządowej okazały się nieco przesadzone i w deklarowane wyposażenie w sprzęt ochronny zabezpieczeni do końca nie jesteśmy.

Całą sytuację skomentował również Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny Zbigniew Barański.

 Nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia. Są osoby przebywające w kwarantannach, ale przypominam, że należy je traktować jako potencjalnie zdrowe. Do przeprowadzenia testów typujemy przypadki w ilości stosownej do potrzeb dyktowanych względami epidemiologicznymi. Jeżeli zaistnieje konieczność, możemy ich wykonywać więcej, ponieważ stale współpracujemy z mobilnymi zespołami wymazowymi.

Powiat lęborski jak prekursor badania przesiewowego 

Jak się okazuje to powiat lęborski jako pierwszy zdecydował się na przesiewowe badanie, które zostaną wykonane u podopiecznych i pracowników obu Domów Pomocy Społecznej oraz Domu Seniora „Magnolia”. Rozważa się także przeprowadzanie testów wśród medyków.

Podczas wideospotkania z samorządowcami poruszono kwestie związane z organizacją wyborów prezydenckich oraz coraz bardziej sygnalizowanemu w środowisku wiejskim problemowi wniosków suszowych, ponieważ w związku z niskim poziomem opadów, kolejnym zagrożeniem może być susza. To kolejny temat, którzy starosta omówi podczas najbliżej konferencji z wojewodą pomorskim.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj