Policjanci apelują o rozważne zachowanie na drogach w czasie okresu zimowego

Późna jesień i zima to czas, w którym temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Marznące opady deszczu i śniegu powodują, że drogi pokrywają się lodem. Dzień jest krótki, widoczność ograniczona. W tym okresie trzeba zachować szczególną ostrożność na drodze.

0

Późna jesień i zima to czas, w którym temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Marznące opady deszczu i śniegu powodują, że drogi pokrywają się lodem. Dzień jest krótki, widoczność ograniczona. W tym okresie trzeba zachować szczególną ostrożność na drodze.

W okresie jesienno – zimowym na drogach dochodzi do większej ilości kolizji i wypadków niż zwykle. Główną przyczyną tych zdarzeń jest brak ostrożności podczas jazdy
i niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Szybko zapadający zmierzch i zaparowane szyby samochodu ograniczają widoczność, a niska temperatura powietrza, powodująca zamarzanie na jezdni deszczu i śniegu, sprawia, że nietrudno o utratę panowania nad pojazdem. Zimowe warunki atmosferyczne są trudne dla wszystkich użytkowników dróg, a od kierowców wymagają zmiany techniki jazdy i szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu.

– To w dużej mierze od kierowców zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy. Podstawa to właściwe ogumienie i oświetlenie samochodu. Warto też sprawdzić stan akumulatora i zaopatrzyć się w zimowe akcesoria, takie jak płyn do spryskiwaczy właściwy dla niskich temperatur, skrobaczki  i odmrażacze do szyb i zamków, czy miotełka do zgarniania śniegu – mówi asp. Marta Szałkowska z KPP Lębork.

Trzeba pamiętać o tym, że marznąca mżawka i gołoledź powodują, że nawierzchnia staje się śliska i koła tracą na niej przyczepność. W takiej sytuacji nietrudno sobie wyobrazić jakie konsekwencje może przynieść niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Stosowanie się  do ograniczeń prędkości oraz zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kolizji czy wypadku.

Na tragiczne następstwa wypadków drogowych najbardziej narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. To właśnie oni w przypadku zderzenia z pojazdem mają niewielkie szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w obrębie przejść dla pieszych, szkół, przystanków autobusowych i osiedli mieszkaniowych.

– Po zmierzchu piesi mają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Z racji tego, że w okresie jesienno – zimowym szybko zapada zmrok, co w połączeniu z częstymi opadami atmosferycznymi znacznie ogranicza widoczność na drodze, policjanci zalecają używanie odblasków również na terenie zabudowanym. Te elementy są szczególnie przydatne w miejscach słabo oświetlonych i tam gdzie występuje natężony ruch pojazdów – przypomina asp. Marta Szałkowska z KPP Lębork.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj