Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń w Lęborku

Funkcjonariusze z lęborskiej policji podsumowali zgłoszenia mieszkańców związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2019 roku.

0
źródło foto: KPP Lębork

Funkcjonariusze z lęborskiej policji podsumowali zgłoszenia mieszkańców związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2019 roku.

W minionym roku mieszkańcy powiatu lęborskiego na elektronicznej mapie 1225 razy poinformowali o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Każde z nich zostało zweryfikowane przez lęborskich funkcjonariuszy policji, 979 zgłoszeń zostało potwierdzonych.
Tak duża ilość informacji o zagrożeniach świadczy o większej świadomości mieszkańców oraz tego, że wyrażają chęć do uczestniczenia w poprawie bezpieczeństwa w otoczeniu, w którym przebywają.
Liczba zgłoszeń wzrosła o 745 w stosunku do roku 2018. Do zwiększenia zainteresowaniem Krajową Mapą Zagrożeń, z pewnością przyczyniły się organizowane z lokalną społecznością debaty oraz spotkania z dzielnicowymi. W czasie trwania spotkań funkcjonariusze zwracali uwagę na to narzędzie, które jest sposobem na wskazanie przez mieszkańców miejsc, w których zauważają niepokojące sygnały. Po naniesieniu takiego zagrożenia na mapie, policjanci kilka razy sprawdzają wskazany obszar, żeby potwierdzić wiarygodność.
W 2019 roku największym współczynnikiem potwierdzenia okazały się miejsca, w których przekraczano dozwoloną prędkość. Takich przypadków zgłoszono, aż 806, a policjanci potwierdzili 757. Kolejnym najczęstszym zgłoszeniem było spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 164 przypadki, 112 potwierdzonych. Równie często sygnalizowano sytuacje, w których dochodziło do nieprawidłowego parkowania, potwierdzono 78 zgłoszeń. Na liście znajduje się również wzmianka o dzikim wysypisku śmieci, ku zaskoczeniu pojawiło się tylko 10 zgłoszeń, natomiast policjanci odnotowali 26 przypadków i natychmiast skierowali wnioski do zarządców terenu o sprzątniecie wskazanego obszaru.
Krajowa Mapa Zagrożeń została wzbogacona o nową, przełomową funkcję – zgłoszenie osoby bezdomnej, wymagającej pomocy. Jest to element, który z pewnością wpłynie na realne zagrożenie zdrowia lub życia drugiego człowieka. W powiecie lęborskim odnotowano 6 takich przypadków, potwierdzono 1. W takiej sytuacji policjanci natychmiast informują osobę potrzebującą pomocy o możliwościach i formach skorzystania z niej na terenie naszego powiatu. Taką informację przekazują również do instytucji pomocowych znajdujących się na terenie powiatu.

Policjanci z Lęborka dziękują mieszkańcom powiatu za korzystanie z KMZB, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu i proszą o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj