Plutonowy Henryk Keller spoczął na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku

0
Foto: UM Lębork

Rankiem 18 listopada 2020 r. na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku w kwaterze ofiar II Wojny Światowej i zbiorowej mogile zamordowanych więźniów Obozu Stutthof odbył się pochówek szczątków plutonowego Henryk Kellera. W uroczystości uczestniczył Burmistrz Lęborka, Witold Namyślak, proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Andrzej Żur oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Asystę honorową zapewnili żołnierze z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.

Plutonowy Henryk Keller był żołnierzem polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, która wchodziła w skład III gwardyjskiego korpusu pancernego Armii Czerwonej. 7 marca 1945 zwiadowca Henryk Keller został zastrzelony przed kościołem na placu Kopernika i tam pochowany.

16 listopada br. na placu Kopernika odbyła się ekshumacja plut. Henryka Kellera. Przeniesienie szczątków polskiego żołnierza zostało uzgodnione z Instytutem Pamięci Narodowej i Wojewodą Pomorskim, który w wystąpieniu pokontrolnym w 2017 roku zalecił rozważenie przeniesienie grobu Kellera na cmentarz. W ekshumacji uczestniczył archeolog.

Na Cmentarzu Parafialnym w najbliższych tygodniach odtworzony zostanie nagrobek plut. Henryka Kellera, który był już w bardzo złym stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj