Partnerskie odwiedziny w Lęborku

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska spotkała się z delegacją Powiatu Nyskiego. Samorządowcy z Nysy, pod przewodnictwem Andrzeja Kruczkiewicza, Starosty Nyskiego interesowali się przebiegiem procesu inwestycyjnego budowy w powiecie lęborskim dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych, które od września rozpoczną swoją działalność. Wkrótce podobne placówki mają powstać w Nysie.

0

Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska spotkała się z delegacją Powiatu Nyskiego. Samorządowcy z Nysy, pod przewodnictwem Andrzeja Kruczkiewicza, Starosty Nyskiego interesowali się przebiegiem procesu inwestycyjnego budowy w powiecie lęborskim dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych, które od września rozpoczną swoją działalność. Wkrótce podobne placówki mają powstać w Nysie.

– Cieszę się, że mogliśmy się spotkać, by poznać wasze doświadczenia z realizacji inwestycji, która wkrótce czeka Powiat Nyski – mówił Andrzej Kruczkiewicz, Starosta Nyski – Wiedza, którą się z nami dzielicie pozwoli nam przygotować się na to, co „niespodziewane” i przeprowadzić całe przedsięwzięcie szybko i sprawnie.

Placówki wzniesione przez Powiat Lęborski powstały faktycznie w ekspresowym tempie, bo zaledwie w ciągu 18 miesięcy od przekazania placu budowy wykonawcy po techniczny odbiór wyposażonych budynków. – Oczywiście chętnie podzielimy się doświadczeniami z tej budowy – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Dlatego też w spotkaniu uczestniczą osoby, które bezpośrednio uczestniczyły w realizacji tego przedsięwzięcia, a więc Referatu Realizacji Inwestycji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Po konferencyjnej części spotkania, zapraszam państwa do obejrzenia obiektów, gdzie będzie można na miejscu porozmawiać o wszystkich szczegółach technicznych.

Dwa bliźniacze obiekty zostały wybudowane na działkach Powiatu Lęborskiego na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska. W każdym z nich na parterze znalazła się część dzienna z dużym salonem i otwartą kuchnią, pomieszczenia biurowe, gospodarcze i łazienki. Na piętrze zlokalizowano 2-osobowe funkcjonalne pokoje z wbudowanymi szafami ubraniowymi, łazienki z natryskami i deszczownicami, osobne WC, dodatkowy aneks kuchenny i wspólny hol, przeznaczony do rekreacji. Inwestycja została zrealizowana w związku z zapisami Ustawy o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej, która obliguje organy prowadzące takie jednostki do zapewnienia odpowiednich warunków przebywania młodzieży w placówkach w terminie do końca 2020 roku. W każdym z wybudowanych domów zamieszka po 14 wychowanków. Zgodne z wymogami ustawy obiekty zabezpieczą potrzeby powiatu na wiele lat, a wychowankom zapewnią komfortowe warunki mieszkaniowe.

Energooszczędna technologia wykonania budynków umożliwiła Powiatowi Lęborskiemu uzyskanie dofinansowania w ramach konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ogłoszonego w ramach programu priorytetowego 3.1.6 „Poprawa Jakości powietrza. Część 5. Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”. Wnioski konkursowe Powiatu Lęborskiego zostały pozytywnie zweryfikowane i uzyskały dofinansowanie w formie dotacji: 737.280 zł oraz w formie niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 1.105.920 zł. – Wykonaliście tu naprawdę kawał dobrej roboty – skomentował Starosta Nyski wizytę w placówkach – Mam nadzieję, że nam uda się podobnie sprawnie przeprowadzić to budowlane przedsięwzięcie.

Doskonała atmosfera porozumienia i szczerej wymiany myśli towarzysząca spotkaniu samorządowców i urzędników ze starostw w Nysie i Lęborku zaowocuje najprawdopodobniej ściślejszą współpracą i formalnie zawartym partnerstwem obu samorządów, którego wolę wyrażają starostowie obu powiatów. Do partnerskiej współpracy chętne są również dyrekcje Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj