Odszedł lęborski artysta Krzysztof Grzesiak

0
Foto: UM Lębork

Smutna wiadomość nadeszła u progu Świąt Wielkanocnych – w dniu 2 kwietnia zmarł Krzysztof Grzesiak, znany i ceniony artysta malarz, od kilkudziesięciu lat mieszkający w Lęborku.

Krzysztof Grzesiak uznawany jest przez krytyków sztuki za jednego z najciekawszych artystów malarzy w kraju i Europie.

Urodził się w 1952 roku, w 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przez lata uprawiał olejne malarstwo sztalugowe, ikonopisarstwo i grafikę. Jego prace znajdują się w muzeach, zbiorach prywatnych i galeriach polskich i zagranicznych. Prace artysty wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju oraz wielu ekspozycjach grupowych za granicą m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Japonii czy Chile.

K. Grzesiak, wraz z żoną Cecylią, kierując przez lata Lęborską Fundacją Kultury zainicjowali w 1995 roku Międzynarodową Enklawę Malarzy w Łebie – do 2007 roku co roku przyjeżdżali na plenery artyści malarze z Niemiec, Francji, Szwecji, Rosji, Litwy, Ukrainy, Węgier oraz Japonii, odpowiadając na stawiane egzystencjalne pytania: Skąd przychodzimy, Kim jesteśmy, Dokąd idziemy? Krzysztof Grzesiak jest też autorem kilku zbiorów poezji.

Od lat związany z naszym miastem, angażował się w jego sprawy i życie kulturalne, inicjował wiele wydarzeń kulturalnych m.in. Lennon Art, Teatralia Lęborskie czy – od 2003 r. Muzykalia Lęborskie, będące prezentacją lokalnych muzyków. Mimo wieloletniej ciężkiej choroby, pozostawał aktywny artystycznie.

W 2012 roku uhonorowany został Wyróżnieniem Honorowym „Lęborski Lew”.

Pogrzeb Krzysztofa Grzesiaka odbędzie się w dniu 7 kwietnia.


Tekst: UM Lębork

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj