Nowy plan rządu na walkę z pandemią. Tarcza branżowa ma pomóc polskiej gospodarce

Rząd przygotował nowy plan na walkę z pandemią. Tarcza branżowa ma pomóc wszystkim sektorom gospodarki, które zostały dotknięte wprowadzeniem nowych obostrzeń. Na pomoc może liczyć m.in. branża gastronomiczna i fitness.

0

Rząd przygotował nowy plan na walkę z pandemią. Tarcza branżowa ma pomóc wszystkim sektorom gospodarki, które zostały dotknięte wprowadzeniem nowych obostrzeń. Na pomoc może liczyć m.in. branża gastronomiczna i fitness.

Rząd przygotował wsparcie dla branży gastronomicznej, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej, które mocno odczuły skutki wprowadzenia nowych restrykcji do walki z pandemią. W planach jest zwolnienie ze składek ZUS, dotacje w wysokości 5000 złotych i świadczenia postojowe. O tarczy branżowej poinformował premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

– Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia – zaznaczył premier podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Na konferencji pojawili się również wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy
i technologii oraz Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Podczas spotkania przedstawiono rozwiązania, które rząd ma zamiar wdrożyć, by pomóc wszystkim sektorom gospodarki, które mocno odczuły skutki restrykcji. Na ten cel ma zostać przekazane 1,8 mld, które ma za zadanie pomóc 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

– Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki. Zdaję sobie sprawę, że stoimy przed bardzo trudnymi wyborami, ale chcemy zrobić wszystko przy wsparciu budżetu państwa polskiego, żebyście mogli przechować wartość polskiego biznesu przez trudne miesiące epidemii – powiedział premier.

Przedstawione rozwiązania póki co mają objąć listopad, ale nie jest wykluczone, że zostaną przedłużone na kolejne miesiące. Jak poinformowano na konferencji, do polskich przedsiębiorców i pracowników z tytułu Tarcz Antykryzysowej i Finansowej trafiło już niemal 150 mld złotych.

– Będziemy mieli najpłytszą recesję i dynamika wzrostu w 2021 i 2022 będzie najszybsza w całej UE. Bez oferowanej pomocy polska byłaby w długoletniej stagnacji. Potrzebna jest chirurgiczna precyzja, żeby pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Zwróciliśmy się w sierpniu o nowelizację budżetu na ten rok, co pozwoli nam na zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej – powiedział Tadeusz Kościński.

Rząd poinformował, że w obliczu drugiej fali pandemii nie pozostawi przedsiębiorców samych sobie i nadal będzie kierował do nich pomoc.

Co obejmuje Tarcza Branżowa? 

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) w przypadku uzyskania przychodu niższego o 40 proc. w porównaniu do października i listopada 2019
  • świadczenie postojowe (za listopad) – przypadku uzyskania przychodu niższego o 40 proc. w porównaniu do października i listopada 2019
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł – przypadku uzyskania przychodu  niższego o 40 proc. w porównaniu do października i listopada 2019

Jakie branże mogą skorzystać z tarczy? 

  • gastronomiczna,
  • rozrywkowa (estradowa, targowa, fotograficzna, filmowa),
  • dbające o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja),
  • sprzedaż detaliczna (targowiska, bazary).

Pracownicy z branż, które najbardziej zostały dotknięte epidemią, będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień zostanie przesunięta o pół roku.

– Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł. Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021 – poinformował rząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj