Nowe zabytki archeologiczne w lęborskim muzeum

Do muzeum w Lęborku trafiły kolejne zabytki archeologiczne.

0
foto: muzeum Lębork/Facebook

Do muzeum w Lęborku trafiły kolejne zabytki archeologiczne.

Muzeum w Lęborku przeprowadziło badania powierzchniowo-sondażowe w okolicach Łupawy (pow. słupski). Badania miały na celu weryfikację miejsca sensacyjnego odkrycia – grocików pochodzenia scytyjskiego, którego dokonał Mirosław Engel z Łupawy. Zabytki znajdują się w zbiorach lęborskiego muzeum i są już po konserwacji.

W wyniku prospekcji powierzchniowej oraz z pomocą detektorów metali udało się potwierdzić, że na całej powierzchni badanej działki znajdują się zabytki archeologiczne, takie jak: fragmenty naczyń glinianych z wczesnej epoki żelaza i okresu wpływów rzymskich oraz przedmioty z brązu, czy fibule z pierwszych trzech wieków naszej ery. Wyjątkowym znaleziskiem okazała się moneta z terenów cesarstwa rzymskiego – Sestercja Faustyny II (II wiek naszej ery).

Tym razem nie udało się zweryfikować pochodzenia tego unikatowego odkrycia, jakim były groty typu scytyjskiego. Jednakże z całą pewnością odkryta została osada bądź cmentarzysko ludności kultury wielbarskiej.

– Planujemy kontynuację badań zaraz po wykonaniu orki jesiennej oraz w okresie wiosennym. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy z nami penetrowali pole i zapraszamy do dalszej współpracy – mówią przedstawiciele muzeum w Lęborku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj