Łebskie muzeum wychodzi spod ziemi

W Łebie trwa budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, inwestycja już wyszła spod ziemi. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu budowy określony został na koniec czerwca tego roku.

0

W Łebie trwa budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, inwestycja już wyszła spod ziemi. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu budowy określony został na koniec czerwca tego roku.

O planach budowy w Łebie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, kiedy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przekazało wykonawcy plac budowy.

Kiedy inwestycja zostanie ukończona, supernowoczesne z zaimplementowanymi multimedialnymi i wielowymiarowymi technologiami muzeum, będzie nie lada atrakcją dla wszystkich amatorów zgłębiania morskich tajemnic. Ogólny koszt przedsięwzięcia to 40 mln zł. Na obecnym etapie przedsięwzięcie otrzymało już rządowe finansowanie w wysokości 5 mln zł.

Muzeum powstaje w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Koncepcja budynku – zaproponowana przez zwycięską w konkursie projektowym pracownię Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy – to propozycja jednorodnej bryły o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, otwartej na łebską promenadę i kanał portowy. Zaprojektowany budynek ma oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm. Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, na których na powierzchni ponad 6 tys. m kw. planowane są aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, ekspozycje wraków oraz obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych. Tematyczne ekspozycje związane będą z rybołówstwem morskim, fauną i florą Morza Bałtyckiego, portami rybackimi, rybakami i ich kulturą, a także z ratownictwem morskim. Obiekt wyposażony będzie w sprzęt interaktywny, który umożliwi zwiedzającym np. wcielenie się w rolę sternika morskiego lub eksploratora nieznanych wód. Pod względem organizacyjnym obiekt będzie oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj