Lęborski w TOP 15 najlepszych powiatów w Polsce

Po raz czwarty Powiat Lęborski znalazł się w gronie najlepszych powiatów w Polsce. Miejsce w „Złotej Piętnastce” zdobył w kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców rankingu Związku Powiatów Polskich.

0

Po raz czwarty Powiat Lęborski znalazł się w gronie najlepszych powiatów w Polsce. Miejsce w „Złotej Piętnastce” zdobył w kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców rankingu Związku Powiatów Polskich.

Związek Powiatów Polskich od lat podejmuje działania, które pozwalają na wyróżnienie, a w konsekwencji na promocję osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych, a także wprost samorządów terytorialnych. Jednym z takich elementów jest prowadzony od 2003 roku Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zliczanie wyników cząstkowych trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki. Następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

Wśród ocenianych kryteriów znajdują się: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Najwyższe noty powiat uzyskał za przeprowadzenie programu polityki zdrowotnej, wspieranie zdolnej, utalentowanej młodzieży poprzez tworzenie systemów stypendialnych, rozwój szkolnictwa zawodowego, udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników powiatowych jednostek oświatowych, stronę www urzędu spełniającą standardy dostępności WCAG 2.0, wielkość środków finansowych wydatkowanych na szkolenie kadry, wielkość środków finansowych wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez NGO, inicjatywy JST które pomagają zachować specyfikę swojego regionu, pielęgnować lokalne zwyczaje, obrzędy charakterystyczne dla jego terenu i organizację powiatowego konkursu adresowanego do samorządów gminnych lub np. uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Wysokie noty oceniający przyznali w 46 na 63 obszary podlegające konkursowej weryfikacji.

Wcześniej Powiat Lęborski uzyskał wyróżnienia w rankingu ZPP za lata 2017, 2018, 2019 i obecnie za rok 2020. Uznanie osiągnięć powiatowych samorządowców po raz czwarty potwierdza potencjał powiatu i wysokie kompetencje w zakresie zarządzania i kreowania wizerunku powiatu przez władze samorządowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj