Lęborska premiera „Nieletnich inżynierów”

To było wyjątkowe wydarzenie w historii kina „Fregata”. W sobotę 25 września odbyła się tam premiera filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”. Jest to pierwsza profesjonalna produkcja filmowa, w której „zagrał” Lębork i którego głównymi bohaterami są młodzi lęborczanie. 

0

To było wyjątkowe wydarzenie w historii kina „Fregata”. W sobotę 25 września odbyła się tam premiera filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”. Jest to pierwsza profesjonalna produkcja filmowa, w której „zagrał” Lębork i którego głównymi bohaterami są młodzi lęborczanie. 

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny pokazujący co się stanie, kiedy zwyczajni 12-14-latkowie z małego, polskiego miasta trafią na charyzmatycznego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2. Jest to pełen humoru i refleksji zapis ponad dwóch lat życia nastolatków w wieku, w którym zachodzi w nich największa przemiana. Opowieść o odkrywaniu pasji i o tym, jak spotkanie odpowiedniej osoby może odmienić życie.

Na filmową premierę przyjechali z Warszawy reżyserka Aleksandra Skowron i scenarzysta oraz producent Mirosław Skowron. Współreżyserka dokumentu Hanna Polak (nominowana do Oskara w 2005 roku) połączyła się widownią z Honolulu, za pomocą nagrania wideo. Pozdrowienia dla Lęborka ze słonecznych Stanów Zjednoczonych przysłał też na nagraniu jeden z pierwszych widzów filmu inżynier Artur Chmielewski. Przemawiał z Pasadeny w Kalifornii, gdzie pracuje w jednym z centrów badawczych NASA. „Gratuluję niepełnoletnim inżynierom, gratuluję Lęborkowi. Niesamowita sprawa” mówił do zebranych. Warto zaznaczyć, że muzykę do filmu napisał słynny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara.

Uczestnicy premiery dzięki autorom mogli poznać kulisy powstawania filmu, którego pierwsze ujęcia nagrano już w roku 2016. Najważniejszymi gośćmi gali byli występujący w filmie uczniowie. Warto ich wymienić: Kacper Dąbrowa, Filip Erni, Alicja Gajda, Dobrosław Knut, Daria Kropidłowska, Kinga Kuczwalska, Klaudia Majewska, Szymon Malek, Amelia Mielewczyk, Agnieszka Miks, Emilia Negrya, Milena Nema, Agata Steciuk i Piotr Tasior. Burzę oklasków zebrał charyzmatyczny nauczyciel, główny bohater dokumentu Ignacy Rejmak. W filmie wystąpił też naukowiec Grzegorz Daszykowski.

Na kinową salę zaproszone zostały rodziny uczniów. Był to dla nich wyjątkowo ważny i wzruszający wieczór. Po premierze głos zabrali dyrektorzy szkół, Grażyna Ruszkowska i Ewa Magot.

Burmistrz Lęborka Witold Namyślak pogratulował pasji, odwagi, marzeń i życzył bohaterom filmu, dziś już uczniom szkół średnich, realizacji planów i kontynuacji naukowej drogi. Wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Litwinem wręczył bohaterom filmu i jego autorom kwiaty i drobne upominki.

Film „Nieletni inżynierowie” zbiera bardzo dobre recenzje i został zakwalifikowany do kilku prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Miasto Lębork wsparło finansowo realizację obrazu oraz zostało partnerem filmu. Koproducentami filmu są: producent Mediolia, Telewizja Polska, Filmoteka Narodowa – Instytutu Audiowizualny oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Najbliższy seans „Nieletnich inżynierów” w kinie „Fregata” w środę 30 września br. o godz. 16.30. Bilety w cenie 8 zł dostępne jest w kasie kina oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl Do końca roku kino planuje wyświetlać film dla grup szkolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj