Lęborkiem rządzi kobieta. W samorządzie jest dużo pań

Powiat lęborski to jeden z najbardziej sfeminizowanych samorządów w Polsce.

0

Powiat lęborski to jeden z najbardziej sfeminizowanych samorządów w Polsce.

Pismo „Wspólnota” opublikowało ranking udziału kobiet we władzach samorządowych. Metodologia tworzenia tej klasyfikacji jest bardzo prosta. Ważna była płeć prezydenta, burmistrza lub wójta oraz udział kobiet w radzie gminy.

Według badań autorów publikacji, w Polsce obecnie jest aż 315 samorządów, w których współczynnik feminizacji wynosi ponad 50 proc. „Wspólnota” mówi tu o zadziwiającym, systematycznym wzroście statystyk. W roku 2018 takich samorządów było 276.

Z kolei liczba samorządów, w których radach ani zarządach nie pojawiła się żadna kobieta, spadł do 20. Nie ma wśród nich ani jednej gminy miejskiej lub miejsko-wiejskiej, są zaś 2 powiaty i 18 gmin wiejskich.

W kategorii „Powiaty”, pow. lęborski stanął na wysokim, bo na 32 z 313 miejsc w rankingu najbardziej sfeminizowanych samorządów. Wskaźnik feminizacji wynosi tu 41,1 procent.

– Dużą częścią zadań samorządów jest dbałość o politykę społeczną, zabezpieczanie potrzeb mieszkańców i reagowanie na zmieniające się warunki codziennego życia. To dbałość o ludzi starszych, ale i o możliwości rozwoju i kształcenia dzieci, to również wspieranie mieszkańców w zabezpieczaniu potrzeb socjalnych. Uważam, że właśnie w obszarach dotyczących polityki społecznej, kobieca wrażliwość jest cechą niezwykle pożądaną. Kobiety również rozsądnie podejmują decyzje. Są bardziej zapobiegliwe i ostrożniejsze od mężczyzn, a więc bez potrzeby nie podejmują działań ryzykownych. To wynika głównie z kobiecej natury i psychiki kobiety. 
Jednocześnie poziom wykształcenia i fachowości pań ani trochę nie ustępuje wykształceniu mężczyzn tak, że potrafią zarządzać skutecznie, w wielu dziedzinach osiągając od mężczyzn lepsze efekty. I to zapewne dzięki połączeniu fachowości z tym specyficznym prospołecznym i empatycznym pierwiastkiem żeńskim – mówi starosta lęborski, Alicja Zajączkowska.

Gorzej w kategorii „Miasta” wypadł Lębork. Ten samorząd uplasował się na 572 miejscu z wynikiem 11,9 procent.

Przyjrzyjmy się jeszcze poszczególnym gminom wiejskim. Cewice pojawiły się na 258 pozycji, gdzie wskaźnik feminizacji wynosi 26,7 proc. Potem kolejno Nowa Wieś Lęborska na 648 miejscu z wynikiem 16,7 proc., oraz daleko w tyle, bo na 1086 miejscu z 10 proc. uplasowało się Wicko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj