Trudna sytuacja rolników. Częste, poważne wypadki i straty w uprawach

Liderzy sołectw powiatu lęborskiego spotkali się na Forum Sołtysów, zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Lęborku. Rozmawiali o zmianach klimatycznych i częstych wypadkach przy pracy, które spotykają rolników.

0

Liderzy sołectw powiatu lęborskiego spotkali się na Forum Sołtysów, zorganizowanym w Starostwie Powiatowym w Lęborku. Rozmawiali o zmianach klimatycznych i częstych wypadkach przy pracy, które spotykają rolników.

Część forum przeznaczona została na omówienie wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę wodną.

– Skutki zmian klimatycznych w Polsce mogą stać się coraz bardziej odczuwalne. Mogą prowadzić do strat w produkcji rolnej i zwiększenia ryzyka występowania pożarów w lasach – mówiła Violetta Kurkiewicz-Zajączkowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w lęborskim starostwie.

Wśród niepożądanych zjawisk, powstających na skutek zmian klimatu wymieniono m.in.: częste ekstrema temperatur, zwiększoną intensywność opadów, wzrost intensywności i częstotliwości wiatrów oraz susz. Skutki zmian klimatycznych według prognoz najbardziej dostrzegalne i dotkliwe mogą być już ok. roku 2030.

Wśród pozytywów nadchodzących zmian można wymienić wydłużenie okresu wegetacji roślin i wydłużenie sezonu turystycznego na skutek wzrostu średnich temperatur powietrza. Przyspieszenie okresu wegetacyjnego naraża jednak uprawy na ryzyko nagłych załamań temperatury, co skutkuje przemarzaniem upraw, szczególnie nisko mrozoodpornych.

Rolnicy są szczególnie narażeni na wypadki przy pracy

Aspekty bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych i zapobieganiu wypadkom były tematem prelekcji Moniki Woś, Kierownika Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lęborku.

– W ubiegłym roku w KRUS w Lęborku odnotowaliśmy 25 wypadków. W tym roku odnotowano 9 zdarzeń. Były to najczęściej wypadki wynikające z upadków i zdarzeń spowodowanych pracą ze zwierzętami. Podstawą jest profilaktyka, dlatego tak ważne jest poznanie metod właściwej organizacji pracy w gospodarstwie rolnym i stosowanie zasad BHP – mówiła M. Woś.


Podczas forum wyróżniono najbardziej gospodarnych sołtysów z terenu powiatu lęborskiego. Wyróżnienia otrzymali: Kazimierz Korda (sołectwo Lubowidz), Paweł Kubiak (Obliwice), Aleksandra Majchrzak (Krępa Kaszubska), Przemysław Majka (Karlikowo Lęborskie), Marek Baranowski (Nowa Wieś Lęborska), Zbigniew Krefta (Siemirowice), Karolina Makurat-Syldatk (Łebunia), Grażyna Grybisz (Unieszyno), Wiesław Mazanowski (Nowęcin), Joanna Wejer (Łebieniec) i Grzegorz Kotarski (Szczenurze).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj