Lębork. Umowy podpisane! Akumulator Społeczny wesprze obywatelskie inicjatywy

W Klubie Osiedlowym BAZA podpisano kilkanaście umów na dofinansowanie inicjatyw społecznych w naszym powiecie. Operatorem regrantingowego funduszu jest lęborskie Stowarzyszenie EDUQ. W spotkaniu z wnioskodawcami oprócz organizatora - prezesa EDUQ Aliny Fegler-Kotkiewicz uczestniczyła Zastępca Burmistrza Lęborka Teresa Ossowska-Szara.

0

W Klubie Osiedlowym BAZA podpisano kilkanaście umów na dofinansowanie inicjatyw społecznych w naszym powiecie. Operatorem regrantingowego funduszu jest lęborskie Stowarzyszenie EDUQ. W spotkaniu z wnioskodawcami oprócz organizatora – prezesa EDUQ Aliny Fegler-Kotkiewicz uczestniczyła Zastępca Burmistrza Lęborka Teresa Ossowska-Szara.

Fundusz AKUMULATOR SPOŁECZNY to przyjazny, trwały i innowacyjny fundusz, mający na celu pobudzanie aktywności społecznej mieszkanek i mieszkańców Pomorza. Skierowany jest do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz dobra wspólnego. Jest współfinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Miasto Lębork oraz Powiat Lęborski. W tegorocznej edycji Miasto Lębork przekazało na ten cel kwotę 7.000 złotych. Suma przeznaczona na dofinansowanie inicjatyw z Lęborka to 13.220 zł. Przeznaczona ona zostanie na 9 projektów, warto się z nimi zapoznać:

Grupa inicjatywna – Stryjewskiego 31
Projekt ma polegać na stworzeniu przyjaznego podwórka wielopokoleniowego i integracyjnego, które będzie wzorem dla okolicy. Ponieważ wśród lokatorów naszego budynku są dzieci i dorośli z orzeczeniami( epi, autyzm,astma, udar)  chcielibyśmy aby nasze podwórko było wolne od barier społecznościowych. Chcemy pokazać, że te osoby są w pełni wartościowe a tak naprawdę potrzebują akceptacji i zrozumienia.
Ponadto w kamienicy jest wiele osób starszych chcemy pokazać młodemu pokoleniu , że należy się im szacunek i pomoc.   Zaplanowane są także wspólne prace ogrodowe i gospodarcze przed zakupem sprzętu na podwórko. Sąsiedzi wspólnie przygotują trawniki, odmalują i postawią płoty, zadbają o estetyczny wygląd podwórka. Wyposażenie podwórka w huśtawkę i ślizgawkę da możliwość bezpiecznego rozładowania naturalnej potrzeby ruchu  dzieciom, które z uwagi na swoje ograniczenia nie mogą korzystać z dużych placów zabaw i wymagają stałego nadzoru dorosłych. Seniorom natomiast da możliwość poznania naszych dzieci co wpłynie na współprace międzypokoleniową i da możliwość wyjścia z domu. Będziemy organizować cykliczne spotkania pt. „Dzień Sąsiada” przynajmniej raz w miesiącu. Na pierwsze 2 spotkania zaplanowaliśmy pieniądze z budżetu projektu, następne odbędą się w formie „koszyczkowej”. Z każdego takiego spotkania zostanie sporządzona dokumentacja fotograficzna, którą umieścimy na naszych stronach w Facebook, co pozwoli naszym znajomym śledzić a potem powielać nasze działania.

Grupa inicjatywna – Klub Seniora – Otwarty Umysł
W ramach projektu „ Klub Seniora – Otwarty Umysł” planujemy zorganizowanie 6 spotkań dla zainteresowanych seniorów powiatu lęborskiego. Spotkania składać się będą z dwóch części; prelekcji oraz dyskusji w drugiej części. Tematyką spotkań będą:
– problemy zdrowotne takie jak „Co to jest COVID-19”, „Jak sobie radzić z izolacją społeczną” i „Jak nie ulegać panice”
– spotkania kulturalne poświęcone architekturze, malarstwie, literaturze i tematyce muzycznej oraz filmowej
– spotkania podróżnicze.
W trakcie spotkań prelegent przedstawi zagadnienie, a następnie przy kawie i herbacie oraz drobnym poczęstunku przy stolikach klubowych odbędzie się dyskusja na przedstawiony wcześniej temat. Spotkania będą prowadzone z wykorzystaniem środków audiowizualnych i prezentowane na ekranie projekcyjnym. Spotkania obsługiwane i prowadzone będą przez wolontariuszy.

Grupa inicjatywna – Międzypokoleniowy Klub Wolontariusza
Spotkania ze sztuką będą otwartymi  spotkaniami  dla mieszkańców terenu Lęborka.  Mamy za zadanie zorganizować 6 spotkań dla Międzypokoleniowego Klubu Wolontariusza z poezją śpiewaną, malarstwem, rzeźbiarstwem, sztuką tworzenia witraży oraz graffiti. Zakończeniem spotkań ze sztuką będzie występ grupy teatralnej Międzypokoleniowego Klubu Wolontariusza. W pierwszym tygodniu sierpnia nastąpi spotkanie z muzyką, artystami poezji śpiewanej. W 4 tygodniu sierpnia spotkamy się  z malarzami. W 2 tygodniu września spotkamy się z rzeźbiarzem. Pod koniec września zaprosimy artystę zajmującego się tworzeniem witraży. Pierwszy tydzień października to będzie spotkanie z twórcami graffiti, a ostatni tydzień października to będzie  wystawienie naszego spektaklu. Chcemy, aby  mieszkańcy Lęborka, także mieli kontakt  ze sztuką i ludźmi, artystami. W działaniach będą brali udział wolontariusze Międzypokoleniowego Klubu Wolontariusza, zaproszeni artyści i widzowie.

Grupa inicjatywna – Klub Gier Bitewnych Pod Rycerskim Patronatem
Planujemy przeprowadzenie czterech spotkań dla dzieci i młodzieży (grupa min. 6 osób). Na spotkaniach uczestnicy będą mogli zapoznać się z ogólnymi zasadami gry Warhammer Fantasy Battles, zobaczyć przykładowe modele z poszczególnych armii oraz elementy terenów bitewnych, a także spróbować swoich sił w samodzielnym malowaniu modeli i tworzeniu elementów terenu. Pozwoli to na pokazanie, że przy pomocy prostych narzędzi, materiałów i metod każdy może samodzielnie stworzyć coś ciekawego, jeżeli sięgnie do swojej wyobraźni. Na zakończenie projektu chętni uczestnicy będą mogli pod okiem doświadczonych graczy spróbować sił w miniturnieju, podczas którego będzie okazja do wykorzystania pomalowanych modeli, stworzonych elementów terenu i poznanych zasad. W celu przeprowadzenia działań planujemy zakup stołu do gier bitewnych o odpowiednio dużej powierzchni, farb, klejów i pędzli, elementów do tworzenia makiet, kompresora i aerografu. Wszystkie działania będą przeprowadzone w Lęborku w baszcie przy ul. Korczaka 3a, stanowiącej siedzibę Lęborskiego Bractwa Historycznego

Grupa inicjatywna Hufca  ZHP Lębork
Projekt polega na uczczeniu 75. Lat działalności harcerstwa w Powiecie Lęborskim, który składa się z następujących działań:
– piątek 11.09.2020 r. zbiórka uczestniczek i uczestników w wyznaczonym miejscu, apel, przejazd autokarami na trasie Lębork-Szklana Huta, zakwaterowanie, kolacja, blok wieczorny;
– sobota 12.09.2020 r. śniadanie, blok poranny: gra terenowa składająca się z punktów: historia związana z miastem Lęborkiem oraz z harcerstwem na ziemi lęborskiej, pierwsza pomoc, terenoznawstwo, pionierka obozowa, tor przeszkód, quiz ze starych zdjęć oraz inne punkty uczące zuchy, harcerzy ważnych umiejętności, blok popołudniowy: apel z władzami miasta, podziękowania dla drużynowych, odznaczenia i wyróżnienia, podsumowanie gry terenowej, przedstawienie prezentacji oraz galerii zdjęć dot. Historii Hufca ZHP Lębork. Wieczorem zaplanowane  jest ognisko, na którym odbędzie Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej;

Grupa inicjatywna – Krąg Instruktorski „Horyzont”
Planujemy zorganizować spływ kajakowy dla instruktorów Hufca ZHP Lębork oraz ich rodzin. Proponowana forma spływu to kajakarstwo nizinne czyli szuwarowe, leniwe, bezpieczne pokonywanie rzeki w stabilnym kajaku turystycznym. Niski stopień trudności spływu umożliwia uczestnictwo całych rodzin. Podczas spływu nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie ratownik/instruktor a uczestnicy zostaną przeszkoleni i wyposażeni w kamizelki asekuracyjne. Spływ kajakowy ma na celu zintegrować środowisko instruktorskie oraz jest to forma podziękowania za wolontariat. Odbiorcami projektu są instruktorzy oraz ich rodziny, którzy na co dzień przeznaczają swój wolny czas na rzecz innych. Po spływie odbędzie się ognisko kończące inicjatywę.

Grupa inicjatywna „Leśni ludzie”
Ze względu na COVID-19 niektóre zajęcia przyrodnicze będą przeprowadzone on-line. Pozostałe spotkania z myśliwym, z sokolnikiem, z radiową Panią Wiewiórką odbędą się z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych. W tym roku ratujemy Ziemię, więc chcemy pokazać dzieciom jak wirus wpłynął na jej regenerację a tym samym jak człowiek potrafi przyrodę unicestwiać. Będziemy uświadamiać jak ważna jest higiena człowieka ale i segregacja śmieci. Starsze przedszkolaki wykonają tzw. „pożeracze śmieci”, z którymi będą sprzątać w ogrodzie przedszkolnym. Ogłosimy konkurs fotograficzny gdzie będziemy szukać miejsc w naszej okolicy jak sam człowiek zaśmieca środowisko i konkurs plastyczny ukazujący piękno naszej przyrody. Zachęcimy do sadzenia nowych drzewek i krzewów w ogrodzie przedszkolnym, które będą przyjazne człowiekowi, ptakom, motylom i owadom. Zawiesimy budki tym razem dla owadów. Zaprosimy myśliwego- pszczelarza aby opowiedział dzieciom dlaczego pilnie musimy chronić pszczoły i dlaczego są dla nas takie ważne. Opowiemy co się dzieje w lesie gdy człowiek nadmiernie wycina drzewa. Będziemy zachęcać do zawieszania wraz z rodzicami budek lęgowych. Myśliwi będą opowiadać o swoich leśnych przygodach i spostrzeżeniach. Podsumowaniem projektu będzie rozdanie nagród i dyplomów dla naszych przedszkolnych ekologów i strażników przyrody zachowując wszelkie obostrzenia sanitarne. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku.

Grupa inicjatywna 24 Harcerska Drużyna Obrony Wybrzeża „Delta”
Chcemy zorganizować jubileuszowe spotkanie dla wszystkich osób związanych z drużyną na przestrzeni lat. Zaproszeni zostaną założyciele drużyny, byli drużynowi oraz funkcyjni drużyny, którzy byli zaangażowani w działalność harcerską. Udział wezmą również obecni członkowie 24 HDOW “Delta”.
Przedsięwzięcie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej odbędą się wspólne zajęcia integracyjne, dzięki którym obecni oraz byli członkowie będą mieli okazję się poznać i wymienić doświadczeniami. Będą one w formie harcerskiej gry terenowej po mieście i okolicach. Zadania będą dotyczyć m.in historii i tradycji harcerstwa oraz drużyny, technik harcerskich czy ćwiczeń kształtujących kreatywność i współpracę. Po zakończeniu gry terenowej odbędzie się tradycyjnie harcerskie spotkanie przy ogniu, podczas którego wspólnie będziemy świętować 30 lecie powstania drużyny, wspólnie pląsając i śpiewając.

Grupa inicjatywna 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego
Capstrzyk Niepodległości jest przedwojenną narodową tradycją, która odbywa się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W Lęborku capstrzyk organizowany jest przez harcerzy od 2017 roku przy pomniku gen. Stanisława Sosabowskiego. Bierze w nim udział około 100 harcerzy i harcerek z Hufca ZHP Lębork, mieszkańcy miasta oraz lokalne władze, dzięki czemu możemy pielęgnować wśród naszych obywateli pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność naszego kraju, pogłębiać świadomość narodową, a także przybliżyć im tak ważną dla nas postać generała Sosabowskiego. Capstrzyk poprzedzą zbiórki organizowane przez drużyny, które wprowadzą harcerzy w temat naszej historii niepodległości oraz zapoznają ich z sylwetką generała Sosabowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj