Lębork. Sypnęli kasą z budżetu państwa

Dobiega końca budowa dwóch domów dziecka na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska. Wczoraj, 10 października inwestycja otrzymała dodatkowe dofinansowanie.

0

Dobiega końca budowa dwóch domów dziecka na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska. Wczoraj, 10 października inwestycja otrzymała dodatkowe dofinansowanie.

Budowa placówek opiekuńczo-wychowawczych realizowana jest na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska. Ogólna wartość inwestycji to 3.677.700 zł. Wczoraj inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł ze środków budżetu państwa. Symboliczny czek na tę kwotę przekazał w imieniu Premiera Mateusza Morawickiego, Piotr Müller, poseł RP, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik prasowy rządu.

Budowa nowych obiektów tego typu zabezpieczy potrzeby powiatu oraz powiatów ościennych na wiele lat. Zyskają przede wszystkim podopieczni placówek, ponieważ wykonane w nowoczesnych standardach obiekty, zapewnią niemal domowe warunki mieszkaniowe. W placówkach zamieszkają dzieci i młodzież powyżej 10 roku życia, pozbawieni opieki i wychowania ze strony rodziców naturalnych.


Tempo realizacji prac jest błyskawiczne – wyprzedza przyjęty harmonogram. Ostateczny termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 30 czerwca przyszłego roku, tymczasem już trwają prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz. Równolegle trwa zagospodarowywanie terenu wokół obiektów, co w harmonogramie prac przewidziane zostało dopiero na przyszły rok.

Warto dodać, że domy będą energooszczędne. W każdym z obiektów na parterze znajdzie się część dzienna z dużym salonem i otwartą kuchnią, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, łazienki oraz jednostanowiskowy garaż. Na piętrze ulokowano 2-osobowe pokoje dziecięce, łazienki, osobne WC, dodatkowy aneks kuchenny i wspólny hol przeznaczony do rekreacji.

Rządowe dofinansowanie inwestycji to efekt dwóch spotkań z udziałem starostów lęborskich z ministrem Müllerem.

 – Spotkania dotyczyły spraw związanych ze współpracą z samorządami oraz sytuacji budżetowej. Przedstawiliśmy problemy dotyczące, głównie potrzeby pozyskiwania nowych środków w związku z niezrównoważonym w pełni budżetem, jaki otrzymaliśmy do realizacji po wyborach samorządowych. Dobra współpraca z panem ministrem zaowocowała. Oprócz tych przekazanych dzisiaj środków, możliwością pozyskania środków w wysokości również 400 tys. na nowy ambulans w ramach „Programu wymiany ambulansu” – mówi Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski. 

Dodatkowe środki na realizację inwestycji, jak zapewnił minister Müller, wpłyną do starostwa jeszcze w tym roku.

– Dzisiaj pan premier podpisał decyzję o przyznaniu dodatkowych środków na tę inwestycję, co mam nadzieję, w jakimś stopniu poprawi sytuację finansową powiatu. Decyzja podpisana została elektronicznie, bo tak podpisuje się decyzje z rezerwy budżetowej – mówił minister Piotr Müller, wręczając symboliczny czek.

Zdaniem ministra, dodatkowe środki przyczynią się do zapewnienia wysokiej jakości zamieszkania podopiecznych placówek, a dbałość o rodziny, dzieci i najmłodszych to jeden z priorytetów rządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj