Lębork. Kolejny defibrylator w ręce mieszkańców

W Starostwie Powiatowym w Lęborku pojawił się nowoczesny, sterowany komputerowo defibrylator AED. To już ósme urządzenie do ratowania życia w powiecie.

0

W Starostwie Powiatowym w Lęborku pojawił się nowoczesny, sterowany komputerowo defibrylator AED. To już dziewiąte urządzenie do ratowania życia w powiecie.

Defibrylator AED CU Medical iPAD SP1 umiejscowiony został na ścianie budynku starostwa, przy wejściu bocznym, wyposażonym w podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Niezawodność i wielofunkcyjność tego modelu uczyniło z niego sprzedażowy bestseller wśród tego typu urządzeń w 2017 roku. Ciekawostką jest automatyczne dostosowywanie komend głosowych aparatu do głośności otoczenia, co sprawdza się w miejscach publicznych. Elektrody dopasowane są zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Sprzęt samoczynnie wykonuje autotesty, dbając o sprawność w każdym momencie. Umożliwia
również defibrylację na mokrej i metalowej powierzchni.

Od teraz starostwo będzie dziewiątym miejscem na mapie powiatu lęborskiego, w którym będzie dostępny defibrylator powszechnego użytku. Dotychczas AED zostały zainstalowane w następujących miejscach:
1. Lębork: Hala Widowiskowo-Sportowa (przy Szkole podstawowej nr7)
2. Lębork: Biurowiec ZUS
3. Lębork: Biurowiec dawnego ZWAR przy siedzibie Ochotniczej Służby Ratowniczej
4. Lębork: Pływalnia Miejska RAFA
5. Lębork: Dworzec PKP
6. Cewice: przy Urzędzie Gminy
7. Wicko: przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu
8. Łeba: Skwer Rybaka

– Zdaniem członków zarządu powiatu, urządzenie AED to wyznacznik współczesnych czasów i nowoczesnych standardów niesienia pomocy. To narzędzie ułatwiające ratowanie ludzkiego życia i stąd jednogłośna decyzja o zakupie defibrylatora. Żyjemy w rzeczywistości, w której epizod krążeniowo-oddechowy zagrażający życiu może przytrafić się praktycznie każdemu. Dlatego tak ważne jest stworzenie wszelkich warunków, żeby ułatwić ratowanie życia. Oczywiście nawet najlepsze urządzenie nie zastąpi szybkiej reakcji drugiego człowieka, który pospieszy poszkodowanemu z pomocą oraz wezwie profesjonalną pomoc. To urządzenie ma pomóc, ułatwić czynności reanimacyjne i wesprzeć ratownika w akcji. Cieszę się, że obiekt, w którym znajduje się starostwo może zaoferować dostęp do AED wszystkim potrzebującym w okolicy – mówi Alicja Zajączkowska, starosta lęborski.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj