Lębork. 59-latka oszukana metodą „na policjanta”

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych, przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

0

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych, przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Zdarza się również, że oszuści wyłudzają dane osobowe i pod pretekstem działań przeciw oszustwom okradają swoje ofiary ze wszystkich oszczędności. W ostatnim czasie taki telefon odebrała lęborczanka. 59-letnia mieszkanka Lęborka zorientowała się po pewnym czasie, że ma do czynienia z oszustem i zastrzegła dowód osobisty, jednocześnie powiadamiając policję. Niestety w międzyczasie straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY ANI DANYCH OSOBOWYCH, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze bądź dane z dowodu osobistego w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z policją pod nr 112 – mówi sierż. sztab. Marta Bąciaszek z KPP w Lęborku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj