Lęborczanie świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości, miało w tym roku bardzo uroczysty charakter.

0
Foto: UM Lębork

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości, miało w tym roku bardzo uroczysty charakter.

10 listopada o godz. 17:00 w Lęborku odbył się Uroczysty Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem gen. S. Sosabowskiego, przygotowany przez harcerzy z Hufca ZHP w Lęborku. Następnie po mszy w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. Zapalono też znicze pod tablicą Polskiej Rady Ludowej, której członkowie zbierali się w kamienicy przy ul. Targowej nr 48, aby działać na rzecz umacniania polskości na terenie ziemi lęborskiej.

W dniu 11 listopada lęborczanie rozpoczęli świętowanie od uroczystej mszy świętej w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku, celebrowanej przez proboszcza o. Romana Zioła.

Po mszy barwny przemarsz na czele z Orkiestrą Dętą Ziemia Lęborska i kompanią honorową 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego przeszedł ulicami miasta pod Obelisk Niepodległości. Licznie wzięły w nim udział poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, miejskich spółek, firm, instytucji, organizacji pozarządowych i szkół.

– Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień – gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach czy rocznicach. Patriotyzm to miłość, a miłość to wierność, służba i praca – tak w swoim przemówieniu mówił burmistrz Lęborka, Witold Namyślak, zachęcając jednocześnie do wspólnego świętowania.

Następnie por. Piotr Kłodziński odczytał Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Znakomity występ przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku. Delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki pod Obeliskiem Niepodległości. Uroczystości pod Obeliskiem zakończyła parada rekonstruktorów oraz sympatyków starych aut z grupy „Klasyczni Lębork”. Uczestnicy uroczystości mogli posilić się pyszną grochówką oraz wysłuchać wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborka”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj