Łeba jedną z najbardziej samodzielnych gmin w Polsce

Ranking samodzielności. Łeba w ścisłej czołówce. 

0
foto: Wikipedia

Ranking samodzielności. Łeba w ścisłej czołówce. 

– Wysoką samodzielność finansową osiągnęły w 2018 roku 23 gminy i trzy miasta na prawach powiatu. Natomiast w gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów znalazło się osiem gmin, które były uzależnione od dochodów przekazywanych z budżetu państwa – poinformowała Krajowa Rada RIO.

Jak wynika z danych ze sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego, w 2018 r. budżety samorządów mniej więcej w połowie opierały się na dotacjach i subwencji ogólnej przekazywanych z budżetu państwa. Pozostałą część dochodów całkowitych samorządów stanowiły dochody własne. Według Krajowej Rady RIO, są to szczególne rodzaje dochodów, ponieważ świadczą o poziomie samodzielności finansowej samorządu.

W dochodach własnych samorządów największe znaczenie miały dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (41,1 proc.). Istotnym źródłem dochodów własnych były także dochody z podatku od nieruchomości (18,2 proc.), stanowiącego najbardziej efektywny i najważniejszy podatek lokalny. Natomiast niewielkie znaczenie miały dochody ze sprzedaży majątku (3 proc.).

Opierając się na tych danych, przygotowano ranking najbardziej samodzielnych gmin w Polsce. I tak Łeba stanęła na wysokiej, bo na 13 pozycji z 2478 miejsc. Samodzielność finansowa gminy została oszacowana na 75 procent. Tym samym Łeba stała się najbardziej samodzielną gminą w powiecie lęborskim.

Tuż za Łebą na 225 miejscu uplasowała się gmina Wicko z wynikiem 57 procent. Potem kolejno: Lębork na 664 miejscu z wynikiem 46 procent, Nowa Wieś Lęborska na 1213 miejscu (36 proc.) i Cewice na 1691 pozycji (prawie 30 proc.).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj