Łamiesz przepisy? Prawdopodobnie ktoś Cię nagrywa

Policjanci otrzymują coraz więcej zdjęć i filmików dokumentujących wykroczenia na drodze. Tylko w tym roku do 24 października wpłynęło ponad 850 takich zgłoszeń.

0

Policjanci otrzymują coraz więcej zdjęć i filmików dokumentujących wykroczenia na drodze. Tylko w tym roku do 24 października wpłynęło ponad 850 takich zgłoszeń.

Od kilku lat policjanci z województwa pomorskiego korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl. Każdy z nas może przesyłać pod ten adres filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały rażące naruszenia przepisów lub agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego.

Nadesłane materiały każdorazowo są analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń w ruchu drogowym.

W roku 2018 na adres stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl wpłynęło 538 zgłoszeń z zarejestrowanymi wykroczeniami w ruchu drogowym. W tym roku ich liczba jest znacznie większa. Do 24 października uczestnicy ruchu wysłali 852 zgłoszenia. Materiały z informacją o miejscu popełnienia wykroczenia, datą oraz danymi osoby zgłaszającej, są wystarczające do ukarania kierowcy. Trafiają one do właściwej miejscowo jednostki policji.

– Kierowcy muszą mieć świadomość, że nawet brak patrolu policji nie zwalnia z konieczności przestrzegania przepisów. Na biurka policjantów trafiają najczęściej sprawy dotyczące niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania oraz wykroczenia wobec pieszych. W przypadku rażących wykroczeń policjanci nie nakładają mandatu karnego, lecz kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – informują policjanci z KWP Gdańsk.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj