Koń dobry na wszystko? O zaletach jazdy konnej

Gdzie łapać ostatnie wakacyjne promienie słońca? Oczywiście na końskim grzbiecie! Jeżeli szukasz odpowiedniej rozrywki dla swojego dziecka, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

0

Gdzie łapać ostatnie wakacyjne promienie słońca? Oczywiście na końskim grzbiecie! Jeżeli szukasz odpowiedniej rozrywki dla swojego dziecka, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jazda konna to wyjątkowy sport z udziałem specyficznego partnera. To współpraca z pięknym zwierzęciem, jednocześnie znacznie od nas większym i silniejszym.

Jednak jeździectwo z całą pewnością nie należy do sportów łatwych. Wymaga wielu godzin wysiłku i cierpliwości. Dlatego też swoją przygodę z jazdą konną warto zacząć już od najmłodszych lat. Decydując się na ten sport należy pamiętać, że pierwszym najważniejszym krokiem jest nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem. I tu właśnie możemy śmiało rozwinąć, że jazda konna to nie tylko sport – to też świetna rozrywka i możliwość wielokierunkowego rozwoju.

Jak może wyglądać Twoja przygoda w siodle?

Jazda konna staje się coraz bardziej popularna. Powstaje wiele nowych stadnin, a każda z nich zachęca zarówno początkujących jak i zaawansowanych jeźdźców do skorzystania ze swojej oferty. Organizowane są obozy jeździeckie, tzw. „weekendy w siodle”, „wczasy w siodle” oraz ferie. W stadninach z dobrze przygotowanymi instruktorami można uczyć się technik jeździectwa na placu i lonży. Dla mniejszych dzieci świetną zabawą jest oprowadzanie konia. Niezapomniane przeżycia z całą pewnością zapewni jazda w terenie po malowniczych terenach Kaszub.

– W naszej stadninie mamy stałych bywalców, którzy już bardzo dobrze radzą sobie w kontakcie z koniem. Nasi uczniowie biorą udziały w zawodach i konkursach. Oczywiście cały czas przybywa najmłodszych miłośników koni, szczególnie widać to w okresie wakacyjnym. Dla dzieci prowadzimy specjalny program. Bardzo zależy nam na tym, żeby dobrze je przygotować do przygody z jazdą konną. W końcu to właśnie najmłodsi mogą czerpać najwięcej z jeździectwa. Nie mówimy tu tylko o aspektach fizycznych, ale też o kształtowaniu charakteru. Spokojne usposobienie naszych koni uczy dzieci między innymi lojalności, oddania, wrażliwości i zaufania – mówi Kamil Polejowski, instruktor jazdy konnej w „Stajni Linia”.

Dlaczego jeździectwo?

Jazda konna ma tak wiele plusów, że chyba nie sposób je wszystkie wymienić. Podczas uprawiania tego sportu stymulowane są niemal wszystkie mięśnie człowieka. Wiele godzin spędzonych na jeździe da się szczególnie zauważyć w takich partiach ciała jak: brzuch, pośladki i nogi. Jazda konna to też świetna alternatywa sportowa dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Oprócz postawy, poprawia się również kondycja i wydolność serca.

Jak już wcześniej wymieniliśmy, jeździectwo dobrze wpływa na sferę psychiczną. Oprócz wyliczonych powyżej korzyści, warto wspomnieć też o zwiększeniu pewności siebie. Jazda konna pomaga wykształcić odpowiedzialność, zmniejszyć stres i z całą pewnością przyczynia się do zdobywania nowych przyjaciół.

 

—————-

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj