Już w poniedziałek III etap łagodzenia obostrzeń. Jakie sektory obejmie?

Już 18 maja w życie wejdzie trzeci etap odmrażania gospodarki. Od poniedziałku wreszcie będzie można odwiedzić takie miejsce jak salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale nie tylko.

0

Już 18 maja w życie wejdzie trzeci etap odmrażania gospodarki. Od poniedziałku wreszcie będzie można odwiedzić takie miejsce jak salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale nie tylko.

Trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa zostanie wprowadzony już w poniedziałek. Z pewnością wielu ludzi czeka na ten dzień z niecierpliwością, bowiem zostaną otwarte salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Jednak przedostatni etap odmrażania gospodarki jest o wiele bardziej rozbudowany niż poprzednie.

Od 18 maja będzie można:

 • skorzystać z usług salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich,
 • odwiedzić lokale gastronomiczne, takie jak: bary, restauracje i kawiarnie, również te na terenie galerii handlowych.

Wszystko ma się odbyć z zachowaniem ścisłych wymogów sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo klientom oraz pracownikom.

W zaleceniach obejmujących zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne znalazły się m.in:

 • nakaz noszenia maseczek, przyłbic oraz gogli ochronnych przez klientów oraz obsługę,
 • używanie ręczników jednorazowych, gdy istnieje taka możliwość,
 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub online (klient nie może oczekiwać na wizytę w poczekalni).

Lokale gastronomiczne muszą zastosować następujące zasady:

 • limit gości (jedna osoba na co najmniej 4 m2),
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie,
 • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika,
 • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach,
 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Życie społeczne – jakie czekają nas zmiany?

Opieka i edukacja

Zmiany mają zostać stopniowo wprowadzane 18 maja, 25 maja oraz 1 czerwca. Od poniedziałku będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Od 18 maja swoją działalność będą mogły wznowić również placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
25 maja
umożliwiono prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz przeprowadzenie konsultacji z nauczycielami dla maturzystów oraz uczniów klas 8 z naciskiem na przedmioty potrzebne do egzaminów. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Co ważne – zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. 
Od 1 czerwca –
konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.
Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Transport publiczny 

Złagodzenia w tym sektorze można spodziewać się 18 maja. Z tym dniem limit pasażerów zostanie podwyższony, jednak ostateczna decyzja należy do przewoźników. Może to się odbywać na dotychczasowych zasadach (limit wynosi połowę miejsc siedzących w danym środku transportu) lub może zostać zmieniony – 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Uroczystości religijne

Od niedzieli 17 maja liczba wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego będzie mogła zostać zwiększona. Na jednego wiernego ma przypadać 10 m2 przestrzeni (dotychczas było to 15 m2).

Sport

18 maja zostanie zwiększony limit osób, ćwiczących na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), zaś na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły znaleźć się 22 osoby (+ 4 trenerów). Umożliwiono również organizację zajęć w obiektach zamkniętych.
W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Kultura

Już od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Uczelnie 

Od 25 maja mają zostać wznowione zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatnich lat studiów oraz te, które nie mogą być prowadzone zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Co z kontrolami na granicach?

Kontrole na granicach mają zostać przedłużone do 12 czerwca. Dotyczą one granic wewnętrznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granice będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą dotyczyły również portów lotniczych oraz morskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj