Jutro drogowa akcja policji. Funkcjonariusze chcą…

W piątek, 5 lutego na terenie całego województwa pomorskiego przeprowadzone zostaną działania pn. „Bezpieczny pieszy". Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

0

W piątek, 5 lutego na terenie całego województwa pomorskiego przeprowadzone zostaną działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

W ramach zaplanowanych na najbliższy piątek działań pn. „Bezpieczny Pieszy”, zwiększona ilość patroli policjantów drogówki, służb prewencji jak i funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Gminnej pojawi się na obszarach zabudowanych i poza nimi – w miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych.

Głównym celem policyjnych działań jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na:

– zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy,

– zgodne z przepisami poruszanie się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,

– przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym.

– wykroczenia kierujących pojazdami wobec pieszych, takich jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Ponadto funkcjonariusze będą egzekwować obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Należy też podkreślić, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych również na terenie zabudowanym. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze oświetlone, a widoczność często ograniczają kierującemu elementy architektoniczne, drzewa lub opady atmosferyczne. Nawet mały odblask poprawia widoczność pieszego i może uratować mu życie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj