Jubileusz szkoły w Tuchomiu z łezką w oku

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, który odbył się 15 listopada w Dworku Oleńka zgromadził wielu gości, absolwentów, rodziców, grono pedagogiczne i dzieci. 

0

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, który odbył się 15 listopada w Dworku Oleńka zgromadził wielu gości, absolwentów, rodziców, grono pedagogiczne i dzieci. 

Dla tak małej społeczności szkolnej, klasy 0-III, to ogromne przedsięwzięcie, które udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób.

-Jestem dyrektorem szkoły w Tuchomiu od zaledwie trzech miesięcy i to, co w tym czasie się wydarzyło to zaledwie niewielki ułamek 60–cio letniej historii tej szkoły – mówiła Elżbieta Pryczkowska, dyrektor szkoły. – Moi poprzednicy tworzyli jej tożsamość i historię bardzo ważną dla społeczności Tuchomia. Jak mawiał wybitny Kaszuba profesor Gerard Labuda „Historia jest powietrzem, którym oddycha teraźniejszość”. Z naszej szkoły wyszły już pokolenia absolwentów, ale naszym obowiązkiem jest na tym dorobku budować przyszłość, wyciągając wnioski i stawiając zdecydowane kroki w jutrzejszy dzień. Tą przyszłością dla nas jest wizja nowej szkoły, która będzie spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Tuchomia. A bogactwem są ludzie, którzy tę społeczność tworzą, często absolwenci tej szkoły.

Na uroczystość zaproszono trzydziestu najstarszych żyjących absolwentów szkoły, którzy na samym początku otrzymali dyplomy absolwenta, różę i biret. U wielu z byłych uczniów pojawiły się w oczach łzy wzruszenia i uśmiech na twarzy.

– Za naszich młodëch lat taczégò czegòs më nie przeżëlë. To je dlô nas wiôldżé zaskòczenié i wzrëszenié – powiedziała – Wanda Ślugajska z domu Block, absolwentka, a także osoba, która przygotowała smacznego torta – jesmë dumny, że më dożëlë taczégò wëróżnieniô.

Burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski wraz z radnymi – przekazał czek na zakup komputerów do szkoły, prócz tego szczególnie wszystkich uradowała informacja o zbliżającej się wielkimi krokami budowie nowej szkoły.

Na uroczystości obecna była również Pani Halina Knapińska –  wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, która doceniła poziom przygotowania uroczystości, szczególnie, że było na to naprawdę niewiele czasu. Pani wizytator podkreśliła również, konieczność w przyszłości stworzenia w Tuchomiu szkoły ośmioklasowej. Ale nade wszystko podziękowała Burmistrzowi Gminy i Radzie Miejskiej za podjęcie inicjatywy budowy nowego obiektu szkolnego w Tuchomiu.

Stworzono również specjalny kącik poświęcony twórcom szkoły z 1959 roku, małżeństwu Irenie i Edwardowi Suchorzom, którzy poświęcili całe swoje zawodowe życie na edukację tuchomskiej dziatwy. Byli bardzo ciepło wspominani przez obecnych absolwentów i byłą panią dyrektor Alicję Haase. Zebrani goście z zaciekawieniem przeglądali wystawę starych fotografii, kronik szkolnych, dzienników i historycznych tablic.

Uczniowie wykazali się talentem wokalnym, grą aktorską a także znajomością języka kaszubskiego, którego z efektami uczą się wszyscy uczniowie w szkole.

W sposób szczególny podziękowano pani Wiolettcie Gan- Przewodniczącej Rady Rodziców oraz państwu Barbarze i Piotrowi Pospiesznym, którzy użyczyli miejsca dla tej uroczystości, a także sponsorom. Z okazji jubileuszu wyróżnieni zostali wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy codziennie dbają o rozwój uczniów, a także zdecydowanie przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Na koniec należy przytoczyć motto uroczystości „Nie bójmy się lat, które ubywają. To one nam przecież mądrości dodają”.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Tuchomiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj